صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تنش‌ها در سوریه؛ آمریکا ممکن است سامانه پاتریوت به ترکیه بفرستد

تنش‌ها در سوریه؛ آمریکا ممکن است سامانه پاتریوت به ترکیه بفرستد

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه پس از کشته شدن دو سرباز این کشور در منطقه ادلب سوریه اعلام کرد ایالات متحده آمریکا ممکن است که سامانه دفاع موشکی پاتریوت را به ترکیه بفرستد.
طبق گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر دفاع ترکیه که با سیانان ترک گفتوگو کرده است، افزود: «علیه کشور ما تهدید حملات هوایی و موشکی وجود دارد. ممکن است سامانه پاتریوت به کمک ما بیاید.»
طبق این گزارش از اوایل فبروری تاکنون در مجموع ۱۶ سرباز ترکیه در این منطقه کشته شدهاند.
درگیریها بین آنکارا و دمشق از ابتدای این ماه چندین برابر شده است.
مخالفان دولت اسد میگویند که در استان ادلب، ارتش ترکیه با پوشش آتش توپخانه از حمله شورشیان برای بازپسگیری روستای نیرب و شهر راهبردی سراقب پشتیبانی کرده است. این دو شهر به دست نیروهای دولتی سوریه از شورشیان باز پس گرفته شده است.
خلوصی آکار در گفتوگوی خود همچنین تاکید کرد که ترکیه بهدنبال رویارویی با روسیه در سوریه نیست.
وزیر دفاع ترکیه گفت که یکی از موضوعات مورد مناقشه مدیریت فضای هوایی بر فراز ادلب است. وی ابراز امیدواری کرد که روسیه در این موضوع دخالت نکند.
دو دوره مذاکرات بین مقامهای روسیه و ترکیه در آنکارا و مسکو در ماه فبروری بدون رسیدن به نتیجه خاصی به پایان رسیده بود.
ترکیه احتمالا برای متقاعد کردن واشنگتن به دریافت سامانه پاتریوت با مشکل روبرو شود چراکه آنکار پیش از این سیستم دفاع ضدهوایی اس-۴۰۰ را از روسیه خریداری کرده است.
آقای آکار با تاکید بر اینکه ترکیه همچنان بهدنبال خرید سامانه پاتریوت (معادل آمریکایی سامانه اس-۴۰۰) است، افزود: «سامانه اس-۴۰۰ فعال خواهد شد... در این مورد شکی وجود ندارد.»