صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

حکم بازداشت ۲۲۸ نفر دیگر در ترکیه به اتهام ارتباط با فتح‌الله گولن صادر شد

حکم بازداشت ۲۲۸ نفر دیگر در ترکیه به اتهام ارتباط با فتح‌الله گولن صادر شد

خبرگزاری آناتولی روز سهشنبه اعلام کرد که در پی انجام تحقیقاتی گسترده در وزارت دادگستری و ارتش ترکیه حکم بازداشت ۲۲۸ نفر به اتهام ارتباط با «شبکه طراح کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ میلادی» صادر شده است.
دولت ترکیه پس از کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ که ۲۵۰ کشته برجای گذاشت فشار بر مخالفان را افزایش داد به نحوی که تاکنون بارها از دستگیری گروهی افراد مظنون به ارتباط با فتحالله گولن، روحانی نوگرا و مخالف آنکارا خبر داده است.
آنکارا آقای گولن را که اکنون در ایالات متحده آمریکا زندگی در تبعید را میگذراند به عنوان سرکرده اصلی شبکه ای از مخالفان این کشور و طراح کوتای سال ۲۰۱۶ معرفی کرده و همچنان انجام تحقیقات گستردهای را برای یافتن افراد مظنون به ارتباط با این شبکه در تشکیلات نظامی و نهادهای دولتی ترکیه در دستور کار قرار داده است.
دادستانهایی که روی این پرونده کار میکنند در پی انتشار آخرین دور از تحقیقات خود که در میان پرسنل نیرویهای مسلح ترکیه انجام شده، حکم دستگیری ۱۵۷ نفر از جمله ۱۰۱ افسر نظامی مشغول به خدمت را صادر کرده اند.
تحقیقاتی که منجر به دستگیری و بازداشت نظامیان ترکیه شد ابتدا در ازمیر، استان غربی ترکیه متمرکز بود اما سپس به ۴۳ استان دیگر این کشور گسترش یافت.
از سوی دیگر دادستانهای آنکارا، پایتخت ترکیه نیز به تازگی حکم دستگیری ۷۱ نفر را در چارچوب تحقیقات در دستگاه قضایی این کشور صادر کردهاند. به گزارش آناتولی ۳۳ تن از افرادی که به ظن ارتباط با فتحالله گولن پس از انجام تحقیقات در دستگاه قضایی ترکیه دستگیر شدهاند از کارمندان فعلی وزارت دادگستری هستند.
۸۰ هزار نفر از افرادی که در چارچوب تحقیقات دولتی پس از کودتای نافرجام سال ۲۰۱۶ دستگیر شدهاند همچنان در انتظار برپایی جلسات محاکمه در دستگاه قضایی این کشور هستند. این در حالیست که در دوره یاد شده دست کم ۱۵۰ هزار کارمند دولت و پرسنل نظامی این کشور اخراج و یا از انجام فعالیت به طور موقت منع شدهاند.