صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۲۶ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نخستین نیروگاه هسته‌ای جهان عرب در امارات به بهره‌برداری می‌رسد

نخستین نیروگاه هسته‌ای جهان عرب در امارات به بهره‌برداری می‌رسد

امارات عربی متحده در صدد است تا نخستین نیروگاه هستهای خود را با ظرفیت تولید بیش از ۵۶۰۰ مگاوات انرژی الکتریسیته به زودی به مرحله بهرهبرداری برساند.
خبرگزاری فرانسه روز دوشنبه در گزارشی به نقل از نماینده دائم امارات عربی متحده در آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که مقامات این کشور برای بهرهبرداری از نیروگاه هستهای «براکه» که از آن به عنوان نخستین نیروگاه هستهای جهان عرب نام میبرند ، چراغ سبز نشان داده است.
حمد الکعبی، نماینده امارات در آژانس بین المللی انرژی اتمی در جریان یک کنفرانس خبری در ابوظبی با اعلام اینکه نخستین نیروگاه هستهای کشورش در آیندهای نزدیک راه اندازی خواهد شد، تصریح کرد: اداره ملی تنظیم مقررات هستهای مجوز بهره برداری از راکتور شماره یک نیروگاه هستهای براکه را صادر کرده و شرکت نواه قرار است مسئولیت راه اندازی این راکتور را برعهده گیرد.
شرکت نواه که سال ۲۰۱۶ تاسیس شده و در زمینه تامین انرژی فعالیت میکند به موجب قراردادی با شرکت انرژی هستهای امارات مسئولیت بهره‌‌برداری و نگهداری تجهیزات مرتبط با چهار راکتور این نیروگاه را که در شمال غرب امارات عربی متحده واقع شده برعهده خواهد داشت.
نخستین راکتور این نیروگاه اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی نصب و آماده بهره بردای شد اما راه اندازی آن بارها به دلیل منطبق نشدن کامل با شرایط قانونی در نظرگرفته شده برای ایمن سازی به تاخیر افتاده بود.
نماینده امارات در آژانس بین المللی انرژی اتمی در سخنان روز دوشنبه خود ضمن یاد کردن از یک لحظه تاریخی برای کشورش، برنامه هستهای امارات را صلح آمیز توصیف کرد. حمد الکعبی همچنین یاد آور شد که نیروگاه براکه بعد از ۱۲ سال تلاش برای ساخت و راه اندازی در آستانه بهره بردای قرار گرفته و قرار است نیازهای امروز و آینده کشورش را به انرژی برق تامین کند.
این دیپلمات اماراتی همچنین تاکید کرد که کشورش همچنان به قواعد و نرمهای بسیار پیشرفته ایمنی و نیز به پیمانها منع اشاعه سلاحهای هستهای پایبند است و به همکاری نزدیک با آژانس بین المللی انرژی اتمی و شرکای ملی و بین المللی خود ادامه خواهد داد.
نیروگاه هستهای براکه پس از تکمیل و راه اندازی چهار راکتور پیش بینی شده در آن حدود بیست و پنج درصد از نیازهای امارات عربی متحده در زمینه انرژی الکتریسیته را تامین خواهد کرد.