صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۴ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

گزارش: استخبارات آلمان و امریکا چندین دهه‌، مکالمات حدود ۱۰۰ کشور را شنود کرده اند

گزارش: استخبارات آلمان و امریکا چندین دهه‌،  مکالمات حدود ۱۰۰ کشور را شنود کرده اند

تحقیقات سه رسانه آلمانی، امریکایی و سویسی نشان می دهد که سازمانهای استخباراتی آلمان و امریکا دهه ها از دولت ها به شمول کشورهای دوست جاسوسی کرده اند. این جاسوسی با استفاده از تکنولوژی رمزگذاری مکالمات صورت گرفته است.
شبکه دوم تلویزیون عامه آلمان (زید دی اف) گزارش داده است که سازمانهای استخباراتی امریکا و آلمان به کمک یک شرکت رمزگذاری سویسی زیر کنترول شان توانسته اند تکنولوژی دستکاری شده به دولتها فروخته و از طریق آن ظاهراَ مکالمات مطمئن را شنود کرده اند. این شبکه تلویزیونی به صورت مشترک با روزنامه امریکایی «واشنگتن پست» و  رادیو تلویزیون سویس این موضوع را مورد تحقیق قرار داده است.
این رسانه ها اسناد ۲۸۰ صفحه ای منتشر نشده را که از سوی کارمندان ارشد سازمان استخبارات خارجی آلمان و سازمان استخبارات مرکزی امریکا در جریان عملیات استخباراتی از ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۳ تهیه شده است، مورد ارزیابی قرار داده اند.
براساس این گزارش، این اسناد بیان می کند که چگونه «تماس های دیپلوماتیک و نظامی شمار زیادی از کشورهای مهم سومی، و همچنان کشورهای اروپایی (...) ممکن بوده که (...) به صورت گسترده همزمان با ارسال آن ها در این دستگاه های استخباراتی نیز خوانده شوند.»
عملیات موسوم به «روبیکان» توسط تهیه کنندگان این اسناد به عنوان «یکی از مؤفق ترین عملیات های استخباراتی زمان بعد از جنگ جهانی دوم» خوانده شده است.
براساس گزارش مشترک این سه رسانه آلمانی، سویسی و امریکایی، استخبارات خارجی آلمان (بی ان دی) و سازمان استخبارات مرکزی امریکا (سی آی ای) از ۱۹۷۰ به بعد هر یک مالک نیمی از شرکت سویسی کریپتو (Crypto AG ) بوده است.
بنابر این گزارش، شرکت مذکور فناوری رمزگذاری برای مکالمات مطمئین در برابر شنود را در سراسر جهان به فروش رسانده است. اما مشتریان این شرکت مطلع نبوده اند که سازمان های استخبارات آلمان و ایالات متحده امریکا، دستگاههای فروخته شده توسط این شرکت را دستکاری و تحریف کرده اند.
شنود همزمان با تهران
براساس گزارش رسانه های مذکور، بزرگترین خریداران دستگاه های رمز تحریف شده رمزگذاری عربستان سعودی و ایران بوده اند. بنابراین، مقام های ایرانی از چندین دهه به اینسو مورد شنود استخبارات فدرال آلمان و استخبارات ایالات متحده امریکا قرار گرفته و استخبارات مذکور از گفتگوهای محرمانه و سری رهبری حکومت ایران به شمول زمان گروگانگیری در سفارت ایران در سال ۱۹۷۹ اطلاع داشته اند.
بنا بر تحقیقات این رسانه ها، همچنان مصر، الجزایر، نایجریا و افریقای جنوبی و چندین کشور امریکای جنوبی نیز از جمله مشتریان این شرکت بوده اند.
علاوه بر این، کشورهای اروپایی به شمول یوگوسلاویای پیشین، ایرلند، اسپانیا، پرتگال و ایتالیا نیز از جمع خریداران این وسایل بوده اند. همچنین ترکیه نیز از جمله خریداران این فنآوری بوده است.
این اسناد همچنین برای نخستین بار تایید می کند که سازمان های « بی اند دی» و « سی آی ای» از قبل در مورد سقوط سلوادور الاندهِ رئیس جمهور آن زمان چیلی در سال ۱۹۷۳ با خبر بوده اند و همچنان از نقض شدید حقوق بشر توسط نظامیان خونتای ارجنتاین مطلع بوده اند.
عملیات روبیکان تصدیق شد
استخبارات فدرال آلمان در پاسخ به سوال شبکه «زید دی اف» گفته است که «در مورد آنچه که فعالیت های عملیاتی می شود، اصولاَ پاسخ رسمی نمی دهد.»  با آنهم برند شمیدباور، وزیر پیشین صدارت از حزب دیموکرات مسیحی آلمان در گفتگو با «زید دی اف» این عملیات سری را تأیید کرده و گفته است: «عملیات روبیکان مطمیناً موجب آن گردید تا جهان تاحدی با ثبات تر بماند» . به گفته او استخبارات فدرال آلمان این عملیات مشترک با سازمان استخباراتی ایالات متحده امریکا را در سال ۱۹۹۳ متوقف کرده است.
اکنون شورای فدرال سویس دستور بازرسی را در قبال این رسوایی استخباراتی صادر کرده است. وزارت دفاع سویس به خبرگزاری آلمان گفته است: «سرنخ این رویداد مورد بحث به سال ۱۹۴۵ می رسد، مسایلی که امروز تفسیر آن دشوار می باشد.» بنا بر منابع وزارت دفاع سویس، شورای فدرال این کشور به تاریخ ۱۵ جنوری نیکولاوس اوبرهولتسر را که تا پایان ۲۰۱۹ قاضی فدرال بود، موظف کرده است که این مسأله را روشن سازد. ابرهولتس مؤظف شده است که تا پایان سال در مورد گزارش بدهد. براساس منابع وزارت دفاع سویس شورای فدرال این کشور « با توجه به گزارش های رسانه ها» به تاریخ ۵ نوامبر ۲۰۱۹ از این مسأله اطلاع یافته بود.