صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۷ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

جوزپ بورل و پمپئو درباره ایران و «معامله قرن» گفت‌وگو کردند

جوزپ بورل و پمپئو درباره ایران و «معامله قرن» گفت‌وگو کردند

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز جمعه ۷ فبروری (۱۹ بهمن/دلو) با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا دیدار کرد.
بنابر گزارش خبرگزاری فرانسه آقای بورل که پیش از این در تهران حضور یافته بود، با وزیر خارجه آمریکا حول مسئله برجام و همچنین طرح صلح جدید دونالد ترامپ درباره فلسطین موسوم به «معامله قرن» گفتگو کرده است.
این نخستین باری است که این مقام ارشد اتحادیه اروپا از واشنگتن دیدار میکند.
در بیانیه منتشرشده از سوی وزارت امور خارجه آمریکا آمده است که دو مقام مسئول درباره «آینده صلح در خاورمیانه، روابط تجاری آمریکا و اتحادیه اروپا و لزوم مسئول نگاه داشتن ایران و روسیه درباره اعمال بیثباتکنندهشان» صحبت کردهاند.
آقای بورل پیشتر ضمن ابراز نگرانی از تلاش اسرائیل برای الحاق دره اردن و دیگر بخشهای کرانه باختری رود اردن به خاک این کشور، از طرح پیشنهادی دونالد ترامپ برای حل مناقشه فلسطین انتقاد کرده بود.
این مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا یک روز پس از بازگشت از تهران و گفتگو با مقامات بلند پایه اجرایی ایران با انتشار بیانیهای در بروکسل گفته بود: «ابتکار آمریکایی آن طور که روز ۲۸ جنوری ارائه شد با معیارهای پذیرفته شده در سطح بین المللی فاصله زیادی دارد.»
این در حالی است که تنش در روابط میان اتحادیه اروپا و ایران بر سر توافق هستهای ایران و قدرتهای جهانی موسوم به برجام افزایش یافته است.
پس از آنکه ماه گذشته سه کشور اروپایی مکانیزم حل اختلاف برجام را فعال کردند؛ امری که میتواند در نهایت بازگشت تحریمهای شورای امنیت علیه ایران را به همراه داشته باشد، جواد ظریف وزیر خارجه ایران در نامهای به جوزپ بورل ضمن گلایه از رویکرد منفعلانه اروپا در قبال امتیازهای تجاری وعده داده و عمل نشده به ایران پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام، این اقدام طرفهای اروپایی را زیر سوال برده بود.