صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۷ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سازمان ملل: بیش از ۵۰۰ هزار نفر ار شمال غرب سوریه فرار کرده‌اند

سازمان ملل: بیش از ۵۰۰ هزار نفر ار شمال غرب سوریه فرار کرده‌اند

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد در طی دو ماه، حدود نیم میلیون تن به دلیل درگیری ها در ادلب فرار کرده اند. سازمان ملل گفته است که ۸۹ درصد بیجا شدگان زنان و کودکان اند.
بنا بر گزارش سازمان ملل متحد در طی دو ماه، حدود نیم میلیون نفر از ادلب در شمال غرب سوریه به دلیل درگیری ها فرار کرده اند.
دیوید سوانسون، سخنگوی اداره هماهنگی کمک های بشری سازمان ملل (اوچا) روز سه شنبه گفت که از آغاز ماه دسمبر ۵۲۰ هزار نفر از حملات نیروهای دولتی سوریه فرار کرده اند.
انتونیو گوتریش دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار پایان درگیری های اخیر میان ارتش ترکیه و سربازان دولتی سوریه در ادلب شده است.
بنا بر معلومات سوانسون ۸۹ درصد پناهجویان زنان و کودکان اند. سوانسون گفته است که بیجا شدگان اخیر در موسم زمستان اوضاع بشری در این منطقه را که قبل از این نیز «وحشتناک» بود، وخیم تر کرده است.
پیش از این در بین ماهای اپریل و اواخر آگست بیش از ۴۰۰ هزار نفر به دلیل درگیری ها فرار کرده بودند. اکثریت آنها مجبور به چندین بار فرار شدند.
سربازان دولتی سوریه اخیراً با حمایت روسیه و شبه نظامیان متحد آنان، یک حمله نظامی را در مناطقی از ادلب که تا کنون عمدتاً از سوی شبه نظامیان جهادی کنترول می شود راه اندازی کرده اند. نیروهای ارتش رئیس جمهور بشارالاسد تا اکنون ده ها قریه و یک شهر مهم را تصرف کرده اند.
علاوه بر این روز دوشنبه یک حمله شدید میان ارتش سوریه و ترکیه رخ داد که در این درگیری بیش از ۲۰ نفر کشته شدند.
دلیل این حمله بنا بر منابع انقره، شلیک بر مواضع ترکها از سوی نیروهای ارتش سوریه بوده است. سربازان ترکیه با حملات تلافی جویانه واکنش نشان دادند.
انتونیو گوتریش دبیر کل سازمان ملل متحد روز سه شنبه در سازمان ملل متحد در نیویارک گفته است؛ ارتش ترکیه و سوریه متقابلا مواضع یکدیگر را بمباران کردند و تأکید کرده است: این «بسیار نگران کننده» است.
دبیرکل ملل متحد گفته است: «جنگهایی که تقریباً نه سال دوام کرده است، می تواند فقط از راه سیاسی حل گردد، نه از راه نظامی.»