صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

چهارشنبه ۷ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نطق سالانه ترامپ؛ دفاع از کشتن سلیمانی و دعوت دوبارۀ ایران به مذاکره

نطق سالانه ترامپ؛ دفاع از کشتن سلیمانی و دعوت دوبارۀ ایران به مذاکره

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه در نطق سالانۀ خود در کنگره با دفاع از کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران بار دیگر دولتمردان ایرانی را به مذاکره دعوت کرد.
رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از سخنانش درباره عملیات کشتن قاسم سلیمانی گفت: «تروریست مسئول کشتن گروهبان هاک، قاسم سلیمانی بود. او با فراهم کردن بمب کنار جادهای مرگبار، جان کریس را گرفت. سلیمانی بیرحمترین قصاب رژیم ایران بود، هیولایی که مسئول کشته و زخمی شدن هزاران نظامی آمریکایی در عراق بود. به عنوان مهمترین تروریست جهان، سلیمانی مرگ تعداد بیشماری از زنان، مردان و کودکان را سازماندهی کرده بود. او حمله ماه دسامبر به نیروهای ایالات متحده در عراق را هدایت کرده بود و بطور جدی به دنبال برنامهریزی حملات جدید بود. برای همین ماه گذشته به دستور من، ارتش ایالات متحده با عملیاتی دقیق و بیعیب و نقص، سلیمانی را کشت و به رعبانگیزی شیطانی او برای همیشه خاتمه داد.»
ترامپ همچنین گفت که «پیام ما برای تروریستها روشن است و آن اینکه شما هرگز از دست «عدالت آمریکایی» نمیتوانید بگریزید، اگر به شهروندان ما حمله کنید، جانتان را از دست میدهید.»
دونالد ترامپ همچنین در بخش دیگری از سخنانش به اعتراضات آبانماه در ایران اشاره کرد و گفت: «در ماههای اخیر دیدیم که ایرانیان صدایشان را علیه حاکمان ستمگرشان بلند کردند. رژیم ایران باید تلاش برای دستیابی به تسلیحات هستهای را کنار بگذارد و از گسترش ترور، مرگ و ویرانگری دست بردارد و برای منافع مردمش تلاش کند.»
رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به تحریمهای آمریکا علیه ایران گفت: «به خاطر تحریمهای شدید ما، اقتصاد ایران تضعیف شده است. ما میتوانیم به آنها کمک کنیم که در مدت زمان کوتاهی اقتصادشان را خیلی بهتر کنند اما شاید غرور بیش از حد یا حماقت بیشتر از حد اجازه نمیدهد که این کمک را درخواست کنند. ما آمادهایم، باید دید که آنها چه مسیری را انتخاب میکنند، کاملا به آنها بستگی دارد.»
عزم ترامپ برای خروج نیروهای کشورش از افغانستان
دونالد ترامپ در این سخنرانی، بار دیگر از تمایل خود برای خروج سربازان آمریکایی از افغانستان سخن گفت و افزود که ایالات متحده وظیفه حفظ نظم در افغانستان را برعهده ندارد. وی افزود که واشنگتن در حال تلاش برای پایان دادن به جنگهای آمریکا در خاورمیانه است.
رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به یکسال و شش ماه مذاکره با طالبان گفت که این مذاکرات باعث خواهد شد که ارتش آمریکا در مقابل تضمین طالبان در مبارزه با تروریسم و آغاز مذاکرات صلح، به تدریج از افغانستان خارج شود.
رئیس جمهوری ایالات متحده در این سخنرانی بطور کوتاهی به طرح صلح بین اسرائیل و فلسطینیها پرداخت و با اشاره به اینکه تمام تلاشهای گذشته شکست خورده است، گفت که باید برای ثبات در منطقه و آینده بهتر برای میلیونها جوان در منطقه تلاش کنیم.
دفاع دونالد ترامپ از عملکردش در داخل خاک آمریکا
رئیس جمهوری آمریکا در این سخنرانی از وعدههای انتخاباتی خود و اینکه به همه آنها عمل کرده است سخن گفت و تاکید کرد که نتایج کارش «باورنکرنی» است و ثروت آمریکا در حال افزایش و آینده آمریکا درخشان است.
او گفت که از زمان انتخابش به مقام ریاست جمهوری ایالات متحده، ۷ میلیون شغل ایجاد شده است که ۵ میلیون بیشتر از پیشبینی کارشناسان در دولت قبلی است و نرخ بیکاری به کمترین میزان آن در نیم قرن گذشته رسیده است.
ترامپ همچنین با حمله به سوسیالیسم گفت که ما هرگز اجازه نمیدهیم که سوسیالیسم سیستم درمانی آمریکا را نابود کند. او نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا را «دیکتاتور سوسیالیست ونزوئلا» خطاب کرد و در حالی که از خوان گوایدو که در این سخنرانی حاضر بود به عنوان «رئیس جمهوری مشروع ونزوئلا» نام برد، اعلام کرد که آمریکا در مبارزه سخت ونزوئلاییها برای آزادی، پشتیبان مردم ونزوئلا است.
او افزود: «سوسیالیسم کشورها را نابود میکند اما همواره به یاد داشته باشید که آزادی جانها را متحد میکند.»
نطق سالانه دونالد ترامپ همچنین با حاشیههایی همراه بود از جمله اینکه رئیس جمهوری آمریکا در بدو ورود به کنگره از دست دادن با نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا خودداری کرد و در مقابل هم نانسی پلوسی سخنان تشریفاتی پیش از آغاز سخنرانی دونالد ترامپ را ایراد نکرد و هنگامی که سخنرانی ترامپ به پایان رسید برگههای سخنرانی او را مقابل چشم حاضران پاره کرد.
در این مراسم هنگامی که دونالد ترامپ از حق حمل سلاح دفاع میکرد نیز مردی که دخترش در تیراندازی سال ۲۰۱۸ میلادی در دبیرستانی در فلوریدا کشته شده بود به سخنان ترامپ اعتراض کرد که باعث شد او را از محل سخنرانی به بیرون هدایت کنند.