صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۷ میزان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اعتراضات ضددولتی در عراق؛ ده‌ها معترض زخمی شدند

اعتراضات ضددولتی در عراق؛ ده‌ها معترض زخمی شدند

در حالی اعتراضات ضددولتی در عراق از سر گرفته شده است که گزارشها حاکی از وقوع درگیری و زخمی شدن دهها تن از معترضان در شامگاه یک‏شنبه ۲۹ جدی و بامداد دوشنبه ۳۰جدی است.
خبرگزاری رویترز در این باره نوشت که اعتراضات در بغداد روز یک‏شنبه ۲۹ جدی به درگیری کشیده شد و معترضان پس از استفاده ماموران از گاز اشک‏آور اقدام به پرتاب سنگ به سمت نیروهای امنیتی کردهاند و سرکها را بستند.هم‏چنین در تظاهرات در شهرهای نجف، ناصریه و شهرهای جنوبی عراق نیز گزارش شده است. براین اساس صدها نفر از معترضان با آتش زدن لاستیکها جادههای اصلی را در چندین شهر از جمله ناصریه، کربلا و عماره مسدود کردند .
معترضان می گویند که عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق وعدههای داده شده به مردم را عملیاتی نکرده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز از ادامه این درگیریها در بامداد دوشنبه ۳۰ جدی خبر داد و نوشت که در اعتراضات امروز دست کم ۱۳ نفر در بغداد زخمی شدند.
این خبرگزاری آمار زخمی شدگان در پایتخت عراق را در روز یک‏شنبه حداقل ۲۷ نفر اعلام کرد و به نقل از مقامات امنیتی نوشت که دست کم ۹ نفر در این اعتراضات بازداشت شدند. بنابر این گزارش در پی افزایش تنش میان ایران و آمریکا در خاک عراق طی دو هفته گذشته، تظاهرات ضد دولتی در این کشور کمرنگ شده بود، و حالا با کاهش این بحران، فعالان عراقی مهلتی یک هفتهای به دولت دادند تا مطالباتشان برای اصلاحات سیاسی را برآورده سازند، و در غیر این صورت رشته تظاهرات جدیدی در راه خواهد بود. آسوشیتدپرس نوشت که از زمان آغاز اعتراضات در ماه اکتبر تاکنون دست کم ۵۰۰ نفر از معترضان عراقی از سوی نیروهای امنیتی کشته شدند.