صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

انتقاد دموکرات‌ها از سیاست ترامپ مقابل ایران در تازه‌ترین مناظره

انتقاد دموکرات‌ها از سیاست ترامپ مقابل ایران در تازه‌ترین مناظره

شش نامزد پيشتاز حزب دموکرات سه شنبه شب درحالي که سه هفته تا اولين راي‏گيري ايالتي باقي مانده، مشغول مناظره در ايالت آيووا بوده اند.
آن‏ها که براي کسب نامزدي حزب و رقابت با دونالد ترامپ در انتخابات نوامبر 2020 تلاش مي‏کنند به طور مفصل به سياست آمريکا در قبال ايران پرداختند و خروج آقاي ترامپ از توافق اتمي را علت تشديد تنش با ايران دانستند.
پيت بوتجج، شهردار سابق شهر «سات بند» اينديانا و سناتور ايمي کلوباچر گفتند که خروج از برجام مهار رژيم ايران را دشوارتر کرده و تاکيد کردند که براي حفظ برجام تلاش خواهند کرد.
آقاي بوتجج تصميم آقاي ترامپ براي خروج از توافق اتمي 2015 ميان ايران و قدرت ها را به رويارويي دو کشور در پي کشتن هدفمند قاسم سليماني فرمانده نيروي قدس سپاه در حمله پهپاد آمريکايي در بغداد گره زد.
او گفت خروج از برجام «به زنجيره اي از حوادث دامن زد که اکنون با آن دست و پنجه نرم مي کنيم و ما را بيش از پيش به سوي جنگي کامل سوق مي دهد.»
سناتورها ايمي کلوباچر، برني سندرز، اليزابت وارن به علاوه جو بايدن، پيت بوتجج و تام استير، سرمايهدار و فعال، در اين مناظره شرکت داشتند.
در اين مناطره از نامزدها سوال شد آيا بدون تاييديه کنگره حاضر به شروع درگيري نظامي خواهند بود.
همه آنها از کشتن قاسم سليماني در اوايل ماه جاري انتقاد و اين سوال را مطرح کرده اند که آيا آقاي ترامپ براي مديريت تبعات اين حمله، استراتژي مشخصي دارد يا نه.
آن ها همچنين صداقت دولت ترامپ در توجيه کشتن آقاي سليماني را زير سوال برده اند.
آقاي بايدن در پاسخ به اين سوال که آيا دولت او متفاوت از دولت باراک اوباما خواهد بود که به گفته مجريان مناظره بدون مجوز کنگره دست به اقدام نظامي زد، جواب کاملا صريحي نداد.
او گفت که دولت اوباما براي اين کار مجوز داشت و به مجوزهايي که مجلس نمايندگان و سنا قبلا وضع کرده بودند اشاره کرد.
آقاي بوتجج گفت که اين مجوز بايد «دوباره درخواست شود» که آقاي بايدن با آن موافقت کرد.
آقاي بوتجج گفت: «وقتي سربازان ما در نيجر کشته شدند، بعضي از اعضاي کنگره حتي نمي دانستند ما آنجا نيرو داريم.»
سناتور وارن گفت او براي اقدام نظامي از کنگره مجوز خواهد خواست - مگر در مواردي که خطر قريب الوقوع باشد.