صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نخست وزیر اسرائیل خواستار بازگرداندن فوری تحریم‌های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی شد

نخست وزیر اسرائیل خواستار بازگرداندن فوری تحریم‌های سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی شد

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با استقبال از اقدام سه عضو اروپایی برجام برای فعال کردن «مکانیسم ماشه»، خواستار بازگرداندن تحریمهای سازمان ملل علیه جمهوری اسلامی ایران شد.
یکی از سخنگویان نخست وزیر اسرائیل اظهارنظر آقای نتانیاهو را به فارسی توئیت کرد که نخست وزیر اسرائیل گفت: «ما میدانیم دقیقا در برنامه هستهای ایران چه اتفاق می‌‌افتد. رژیم ایران فکر میکند به سلاح هستهای دست خواهد یافت، من دوباره تاکید میکنم: اسرائیل به رژیم ایران اجازه توسعه سلاح هستهای را نخواهد داد. از همه کشورهای غربی نیز میخواهم مکانیزم ماشه، را در سازمان ملل فعال کنند، فورا فعال کند و تحریمها علیه ایران را احیا کنند. »
ما میدانیم دقیقا در برنامه هستهای ایران چه اتفاق می‌‌افتد. رژیم ایران فکر میکند به سلاح هستهای دست خواهد یافت، من دوباره تاکید میکنم: اسرائیل به رژیم ایران اجازه توسعه سلاح هستهای را نخواهد داد. از همه کشورهای غربی نیز میخواهم مکانیزم ماشه، را در سازمان ملل فعال کنند، فورا
روز سه شنبه ۲۴  جدی  سه کشور اروپایی فرانسه، بریتانیا و آلمان از اعضای توافق هستهای با ایران در بیانیه ای مشترک رسما از فعال شدن سازوکار رفع اختلاف در توافق برجام موسوم به «مکانیسم ماشه» خبر دادهاند.
پیشتر، برایان هوک نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، ضمن استقبال از این اقدام اروپا، گفت که آمریکا امیدوار است شاهد همراهی اروپاییها با تلاشهای آمریکا برای انزوای دیپلماتیک تهران باشد.
ایران تاکنون در پنج گام میزان پایبندی به تعهدات خود در توافق هستهای را کاهش داده است. در واکنش به این اقدامات جمهوری اسلامی، پرزیدنت دونالد ترامپ ۱۶ جدی گفت که ایران هرگز سلاح هستهای نخواهد داشت.
عملکرد مکانیسم ماشه در توافق هستهای به این صورت است که در صورت شکایت هر یک از کشورهای عضو برجام از تخلف یک عضو دیگر، روند رسیدگی به شکایت آغاز می شود و این شکایت در نهایت به شورای امنیت سازمان ملل می رسد. در صورت ارجاع به شورای امنیت، این خطر برای ایران وجود دارد که تحریمهای بین المللی علیه جمهوری اسلامی دوباره بازگردند.
ایالات متحده و متحدان اروپایی میگویند ایران در بی ثباتی در خاورمیانه نقش دارد و گروه های تروریستی و شورشی را مورد حمایت مالی و تسلیحاتی قرار میدهد.