صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آلمان: ایران نباید درباره دلایل سقوط هواپیمای اوکراینی پنهان‌کاری کند

آلمان: ایران نباید درباره دلایل سقوط هواپیمای اوکراینی پنهان‌کاری کند

در ادامه واکنش‏ها به سقوط هواپيماي مسافربري اوکرايني در ايران، وزير خارجه آلمان به ايران هشدار داد که پنهان کردن دلايل سقوط اين هواپيما موجب بدتر شدن فضاي بياعتمادي موجود در منطقه مي‏شود.
به گزارش رويترز، هايکو ماس، وزير خارجه آلمان، که روز جمعه 20جدي براي حضور در نشست اضطراري وزيران خارجه کشورهاي عضو اتحاديه اروپا جهت بررسي بحرانهاي کنوني در ايران و ليبي به بروکسل رفته بود، با بيان سخناني مشابه وزراي خارجه چندين کشور ديگر، از جمهوري اسلامي ايران خواستار شفافيت کامل در تحقيقات مربوط به سقوط بوئينگ متعلق به خطوط هوايي اوکراين شده بودند.
وزير خارجه آلمان با بيان اين که در اين موضوع نبايد پنهانکاري شود، دعوت ايران از ديگر کشورها براي روشن شدن دليل حادثه را يک نشانه مثبت دانست.
آمريکا، کانادا، و چند کشور ديگر اعلام کردند که بر اساس يافتههاي منابع اطلاعاتي، هواپيماي مسافربري که از تهران راهي اوکراين بود، احتمالا به اشتباه هدف موشک پدافند هوايي ايران قرار گرفته است.
استف بلاک وزير خارجه هلند، نيز که روز جمعه به همراه همتاي اوکرايني خود در يک کنفرانس خبري در کييف شرکت کرده بود، گفت: «به احتمال بسيار زياد هواپيما با موشک ايران ساقط شده است.»
وزير خارجه استراليا نيز گفته بود که اگر هواپيما بر اثر برخورد موشک سقوط کرده باشد، اروپا نمي‏تواند چشم خود را به روي اين موضوع ببندد.
بامداد چهارشنبه 18 جدي ، ساعاتي پس از حمله موشکي سپاه به پايگاه‏هاي ميزبان نيروهاي آمريکايي در عراق، يک فروند هواپيماي بوئينگ 737 اوکراين دقايقي بعد از پرواز از ميدانهوايي امام خميني به مقصد کييف در حوالي شهر جديد پرنداستان تهران با 176 سرنشين سقوط کرد.