صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

واکنش‌ها به اعتراف ایران به ساقط کردن هواپیمای اوکراینی

واکنش‌ها به اعتراف ایران به ساقط کردن هواپیمای اوکراینی

با اعتراف ایران به ساقط کردن «غیرعمدی» هواپیمای مسافربری اوکراین بر فراز تهران، رهبران کانادا و اوکراین خواستار عدالت برای ۱۷۶ سرنشین هواپیما که در این حادثه جان باختند شده اند.
هم‏زمان تجمع‏های اعتراضی در ایران در واکنش به این خبر شکل گرفته و معترضان از جمله خواستار استعفای آیت الله خامنه‏ای رهبر این کشور شده اند.
هواپیما صبح چهارشنبه ساعاتی پس از حمله موشکی ایران به پایگاه های محل استقرار نیروهای آمریکایی در عراق سقوط کرد.
حمله موشکی ایران به تلافی کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در حمله موشکی آمریکا در بغداد در روز سوم جنوری انجام شد.
ایران ابتدا گزارش ها از هدف گرفتن پرواز ۷۵۲ خطوط بین المللی اوکراین از تهران به کی یف را تکذیب می‏کرد و یک سخنگوی دولت حتی کشورهای غربی را به «دروغگویی و مشارکت در جنگ روانی» متهم کرد.
هواپیما دقایقی پس از برخاستن از میدانهوایی امام خمینی تهران در جنوب غربی این شهر هدف قرار گرفت و سقوط کرد.
قربانیان شامل ده‏ها ایران و کانادایی و هم‏چنین از افغانستان، اوکراین، بریتانیا و آلمان بودند.
ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین از ایران خواسته است «گناهکاران را محاکمه کند»، بقایای قربانیان را بازگرداند، غرامت بپردازد، دست‏رسی کامل به مقام‏های اوکراین بدهد و از طریق کانال‏های دیپلماتیک عذرخواهی کند.
او بعدا تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهور ایران صحبت کرد و گفت به او اطمینان داده شده که «همه افراد دخیل در این فاجعه هوایی به دست عدالت سپرده خواهند شد.»
جاستین ترودو نخست وزیر کانادا هم با رئیس جمهور ایران صحبت کرد.
او گفت که «منزجر و خشمگین» است و به آقای روحانی گفته است که باید تحقیقاتی کامل با «شفافیت کامل درباره اینکه چطور چنین فاجعه هولناکی ممکن است اتفاق افتاده باشد» انجام شود.
آقای ترودو گفت: «کانادا تا زمان پاسخگویی، عدالت و وداع مناسب با قربانیان که خانواده‏ها مستحق آن هستند از پا نخواهد نشست... آن‏ها زخم خورده اند، خشمگین و عزادارند و خواهان توضیح هستند.»
او گفت آقای روحانی قول «کاهش تنش» داده و افزود که محققان کانادایی به زودی وارد تهران خواهند شد.
مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا ویدئویی از اعتراضات در ایران را توییت کرد و نوشت: «صدای مردم ایران روشن است. آن‏ها از دروغ‏ها، فساد، ندانم‏کاری رژیم و بی‏رحمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت فرمان حکومت فسادسالارانه خامنه‏ای دل‏زده اند. ما در کنار مردم ایران که مستحق آینده بهتری هستند ایستاده ایم.»
بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا گفت که اذعان ایران «گام اول مهمی» است و اکنون رفع تنش ضروری است.
ملکه بریتانیا هم پیام تسلیتی کانادا ارسال کرده است.
ملکه الیزابت نوشت که او و دوک ادینبورو «عمیقا از این ضایعه تراژیک» و جان باختن مسافران اندوهگین هستند: «با مردم کانادا که چنین ضایعه شدیدی را تحمل کرده اند هم‏دردی و برای آن‏ها دعا می‏کنیم.»
«من عمیق‏ترین مراتب تسلیت خود را به خانواده‏ها، دوستان و همکاران همه کانادایی، و در واقع همه ملیت‏هایی، که درگذشتند و دیگرانی که تحت تاثیر این رویداد هولناک قرار گرفتند ابراز می‏کنم.»
دولت بریتانیا می‏گوید چهار بریتانیایی سرنشین هواپیمای خطوط اوکراین از تهران به مقصد کی یف بودند.
از آن‏ها به عنوان محمدرضا کدخدازاده صاحب یک خشک‏شویی در وست ساسکس، مهندس سام‏ذکایی از توییکنهام، سعید طهماسبی مهندس و دانشجوی دکتری و همسرش نیلوفر ابراهیم ساکن دارتفورد به عنوان بریتانیایی‏های مسافر هواپیما نام برده شده است.