صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سفر وزیرخارجه پاکستان به تهران، ریاض و واشنگتن

سفر وزیرخارجه پاکستان به تهران، ریاض و واشنگتن

وزارت خارجه پاکستان میگوید این کشور آماده میانجی‏گری برای کاهش تنش در خاورمیانه است. پس از کشته شدن قاسم سلیمانی در حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا و پاسخ موشکی ایران به این حمله بسیاری نگران بروز جنگ هستند.
شاه محمود قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان یکشنبه (۲۲ جدی) برای دیدار و گفت‏وگو با مقامهای ایران و عربستان راهی تهران و ریاض میشود.
وزارت خارجه پاکستان با انتشار بیانیهای تأکید کرده است: «تحولات اخیر صلح و امنیت منطقهای درگیر خشونت را به جد به خطر انداخته و نیازمند تلاش‌‌هایی فوری و جمعی برای حل مسالمتآمیز اختلافات است.»
شاه محمود قریشی تصمیم دارد ایران را از آمادگی پاکستان برای میانجیگری و «حمایت از تمام تلاشهایی که به حل اختلافات از مسیر دیپلماتیک منجر میشود» مطلع کند.
او پس از دیدار با همتای ایرانی خود محمدجواد ظریف روز یک‏شنبه، راهی عربستان میشود تا روز دوشنبه با فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان دیدار و گفت‏وگو کند.
پاکستان رابطه نزدیکی با عربستان دارد. بیش از دو میلیون و ۵۰۰ هزار شهروندان این کشور در پادشاهی عربستان زندگی و کار میکنند.
پاکستان تلاش میکند علیرغم رقابت جدی عربستان و ایران برای برتری هژمونیک در منطقه رابطه دوستانه خود با تهران و ریاض را حفظ کند. این کشور که متحد آمریکا به شمار میرود، همزمان نماینده منافع کنسولی ایران در ایالات متحده آمریکاست.
این روزها پس از عملیات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی که به کشته شدن فرمانده سپاه قدس ایران، قاسم سلیمانی در خاک عراق انجامید، بسیاری نگران شعلهور شدن جنگ دیگری در خاورمیانه هستند.
پاسخ ایران به آمریکا و در پی آن سرنگون شدن یک هواپیمای مسافربری در نزدیکی تهران به دلیل اشتباه نیروهای مسلح ایرانی، وضعیت را پیچیده‏تر کرده است.
به نقل از وزارت خارجه پاکستان، شاه محمود قریشی پس از ایران و عربستان راهی آمریکا میشود.