صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

آمریکا قصد کشتن یک فرمانده دیگر سپاه را در یمن داشته است

آمریکا قصد کشتن یک فرمانده دیگر سپاه را در یمن داشته است

رسانههای آمریکایی میگویند در شبی که ارتش آمریکا قاسم سلیمانی را در بغداد هدف قرار داد عملیاتی برای کشتن یک فرمانده دیگر سپاه پاسداران ایران در یمن را ترتیب داده است اما آن عملیات نافرجام مانده است.
مقام های آمریکایی میگویند بنا داشتهاند طی آن عملیات عبدالرضا شهلایی، را طی یک حمله هوایی بکشند اما این عملیات مطابق پیشبینیها از آب در نیامده است.
این مقامها چگونگی نافرجام ماندن این عملیات را شرح ندادهاند. ایران هم در یک هفته گذشته از سوءقصد علیه این فرمانده ارشد سپاه پاسداران سخن نگفته بود.
روز جمعه مقامهای پنتاگون به رسانهها گفتند که تصمیم برای قتل هدفمند عبدالرضا شهلایی از آنجا گرفته شده بوده که آمریکا او را دارای سابقه طولانی در طراحی عملیات علیه نیروهای آمریکایی در عراق میداند و هم‏چنین معتقد است که این فرمانده سپاه پاسداران مسئولیت تامین تسلیحات برای گروههای شبهنظامی شیعه در منطقه را دارد.
آمریکا همچنین ۹ سال پیش عبدالرضا شهلایی را متهم کرد که در نقشه ترور عادل الجبیر، وزیر مشاور امور خارجه پادشاه عربستان نقش داشته است.
در سال ۲۰۱۱ و هنگامی که عادل الجبیر سفیر عربستان در واشنگتن بود گزارش شد که منصور ارباب سیر، شهروند ایرانی-آمریکایی قصد ترور او را در یک رستوران داشته است.
آقای ارباب سیر بازداشت و در جریان بازرسیها با قبول اتهام خود به تحمل ۲۵ سال زندان محکوم شد. او هم اکنون در زندانی ایالتی در نیویورک نهمین سال محکومیتش را سپری میکند.
در جریان آن واقعه گفته شد که آقای ارباب سیر از طریق سپاه پاسداران ایران و عبدالرضا شهلایی آماده انجام این ترور در پایتخت آمریکا شده بوده است.
در همان سال اریک هولدر، وزیر دارایی دولت باراک اوباما نام عبدالرضا شهلایی را در فهرست فرماندهان تحریم شده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران قرار داد.
عبدالرضا شهلایی به عنوان مدیر مالی و تدارکاتی نیروی قدس سپاه پاسداران ایران یاد میشود.
ایران هرگز این اتهامها را نپذیرفت.
برایان هوک، مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا یک ماه پیش از تعین جایزه میلیون دالری برای ارایه اطلاعات مربوط به موقعیت و مکان استقرار عبدالرضا شهلایی تعیین کرده بود.
آیا ترامپ قانون آمریکا را زیرپا گذاشته است؟
مقامهای دولت آمریکا یک هفته بعد از کشتن قاسم سلیمانی همچنان در حال جا انداختن وجاهت قانونی این عملیات در اذهان عمومی آمریکا هستند. جمعه شب لئون پانهتا و چاک هیگل دو وزیر دفاع سابق آمریکا به سیانان گفتند که طی هفت روز گذشته کاخسفید برای تبیین علل قانونی و آنی کشتن قاسم سلیمانی ناموفق بوده است.
اکنون با انتشار خبر عملیاتی دیگر برای کشتن عبدالرضا شهلایی در یمن، کاخسفید احتمالا با دردسر بزرگتری روبرو خواهد شد و آن این که آیا پنتاگون تحت فرماندهی دونالد ترامپ با زیر پاگذاشتن قانون این کشور به قتل هدفمند مقامهای یک کشور دیگر رو آورده است.
احتمالا مقامهای آمریکایی در چند روز آینده با این پرسش روبرو خواهند شد که آیا نقشه سازمان یافتهای بر کشتن فرماندهان سپاه پاسداران ایران دارند و اگر چنین است مبنای قانونی آن‏ها برای چنین اقدامی که میتواند از سوی ایران اعلان جنگ رو در رو محسوب شود، کدام است؟
کنگره آمریکا در سال ۱۹۷۵ و پس از تحقیقی مفصل درباره ترورهای سازمان یافته سیا قانونی را به تصویب رساند که طی آن دولت آمریکا از ترور رهبران کشورهای دیگر منع شده است.
ترور نافرجام فیدل کاسترو، رهبر انقلاب کوبا و ترور موفق پاتریس لومومبا، نخست وزیر وقت کنگو از مهمترین نتایج این تحقیق بودند که به تصویب طرح منع ترور رهبران خارجی کمک کرد.
با وجود این تمامی دولتهای آمریکا پس از تصویب این قانون با تفسیرهای متفاوت از آن تلاش کردهاند دست خود را با انجام عملیاتهای مشابه باز بگذارند. به ویژه پس از حملات یازدهم سپتمبر، روسای جمهوری آمریکا با استناد به «تهدیدهای تروریستی» توانستند حتی عملیاتهای نظامی در کشورهایی چون لیبی را بدون مجوز کنگره این کشور به پیش ببرند.
اما قتل هدفمند قاسم سلیمانی و اکنون عملیات نافرجام قتل عبدالرضا شهلایی که با وجود قرار گرفتن در فهرست تروریستی آمریکا و اروپا دو مقام ارشد نظامی یک کشور مستقل محسوب میشوند این نگرانی را در میان دموکراتها به وجود آورده است که کاخسفید حتی در صورت توجیه ضرورت این عملیاتها، در عمل به دشمنان آمریکا برای هدف قرار دادن فرماندهان نظامی و دیپلماتهای این کشور مجوز داده است.