صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۶ حوت ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نخست وزیر کانادا پس از اعتراف ایران به سرنگونی هواپیمای مسافربری: انتظار همکاری کامل از مقامات ایران را داریم

نخست وزیر کانادا پس از اعتراف ایران به سرنگونی هواپیمای مسافربری: انتظار همکاری کامل از مقامات ایران را داریم

پس از اعتراف جمهوری اسلامی ایران در بیانیهای به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین که به کشتن ۱۷۶ نفر منجر شد، نخست وزیر کانادا این حادثه را یک تراژدی ملی خواند و خواستار« شفافیت و اجرای عدالت» برای تمام خانوادهها و بازماندگان قربانیان شد.
جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا روز شنبه ۲۱ جدی در واکنش به اعتراف ایران به سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین، گفت که دولت او خواستار همکاری لازم در زمینه تحقیقات در مورد هواپیمای اوکراینی از سوی ایران است.
در بیانیه ای که از سوی دفتر نخست وزیری کانادا منتشر شده، آمده است که تمرکز دولت کانادا بر «شفافیت و اجرای عدالت برای تمام خانوادهها و بازماندگان قربانیان» این سانحه مرگبار است.
آقای ترودو این حادثه را یک «تراژدی ملی» توصیف کرد و گفت که همه کاناداییها عزادار هستند.
نخست وزیر کانادا همچنین تاکید کرده است که کشورش به همکاری با شرکای خود در سراسر جهان برای اطمینان از تحقیقات شفاف و کامل ادامه خواهد داد و انتظار همکاری کامل از مقامات ایران را در این زمینه دارد.
همچنین کانادا از تشکیل یک گروه بینالمللی «هماهنگی و پاسخگویی» بهخانوادههای قربانیان هواپیمای اوکراینی خبر داد.
پیش از این نیز ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز شنبه ۲۱ جدی در بیانیهای خواستار تحقیقات کامل و شفاف، اجرای عدالت در حق عاملان، بازگرداندن اجساد، پرداخت غرامت، عذرخواهی رسمی از طریق مجرای دیپلماتیک از سوی ایران شده بود.
بامداد شنبه ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی بهطور رسمی اعلام کرد هواپیمای اوکراینی بهجهت خطای انسانی هدف پدافند هوایی سپاه پاسداران قرار گرفته است.
جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیهای اعتراف کرد که سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین که به کشتن ۱۷۶ نفر منجر شد، به خاطر «خطای انسانی» بود و با شلیک «غیرعمد» موشک توسط سپاه صورت گرفته است.
در حالی روز شنبه ۲۱ جدی ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران در بیانیهای از نقش سپاه در سرنگونی این هواپیما گفته که از دو روز پیش ایالات متحده اعلام کرده بود این هواپیمای مسافربری توسط ایران سرنگون شده است.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه ۱۹ جدی با «تراژدی» خواندن حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران، گفت: «من هم شک و تردیدهایی دارم. اتفاق بسیار دردناکی است. درباره این سقوط ابراز تردید شده است. شاید در آنجا کسی اشتباهی کرده است».
پس از این اظهارنظر رئیس جمهوری آمریکا منابع اطلاعاتی آمریکا اعلام کردند شواهدی وجود دارد که این هواپیما توسط ایران سرنگون شده است.
بامداد چهارشنبه ۱۸ جدی هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین دقایقی بعد از پرواز از فرودگاه امام خمینی به مقصد کییف در حوالی شهر جدید پرند استان تهران با ۱۷۶ سرنشین سقوط کرد. این اتفاق تنها ساعاتی بعد از حمله موشکی ایران به مواضع نیروهای آمریکایی در عراق بود که به گفته مقامات سپاه، انتقام از قتل قاسم سلیمانی توسط آمریکا بود. همان زمان، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد، اوکراین با وجود انکارهای ایران، حمله موشکی یا تروریسم را از جمله تئوری های ممکن برای وقوع این سانحه دانست.