صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

فوران آتشفشان در نیوزیلند؛ حداقل پنج نفر کشته شدند

فوران آتشفشان در نیوزیلند؛ حداقل پنج نفر کشته شدند

فوران آتشفشانی در نیوزیلند تاکنون حداقل ۵ کشته بر جای گذاشته و تعدادی از گردشگران نیز مفقود شدهاند.
برخی گردشگران دیده شدهاند که تنها لحظاتی پیش از فوران آتشفشان در جزیره وایت به سمت دهانه آتشفشان در حال حرکت بودند.
پولیس گفته است که ۲۳ نفر را نجات داده اما در عین حال هشدار داده که وضعیت منطقه مانع از انجام عملیات نجات و امداد آنهاست.
ارتش نیوزیلند نیز در حال حاضر برای کمک به پولیس به این منطقه اعزام شده است جزیره وایت(سفید) یا در زبان محلی واکاری در سواحل شمالی نیوزیلند یکی از فعالترین آتشفشانهای این منطقه است.
این جزیره که دارای مالکیت خصوصی است یکی از مقصدهای اصلی گردشگران بوده و پروازهای هواپیمای علمی هم بر فراز آن انجام میشود.
یکی از مقامات اداره پولیس نیوزیلند گفته است که به علت شرایط منطقه آنها دیگر امکان دسترسی به جزیره را برای عملیات امداد و نجات ندارند.
به گفته وی به همین دلیل تعداد کسانیکه ممکن است همچنان در این جزیره گرفتار شده باشند نامشخص است و مفقود شدگان شامل "گردشگران و شهروندان نیوزیلند" هستند.
پولیس پیشتر اعلام کرده بود که حدود ۵۰ نفر در جزیره بودهاند.
به گفته این مقام پولیس، پنج نفری که تاکنون فوت کردهاند جزو کسانی هستند که پیشتر "از جزیره نجات داده شده بودند".
یکی از گردشگران از این جزیره که با قایق در حال ترک جزیره بوده توانسته فیلمی از فوران آتشفشان تهیه کند که نشان میدهد یک ستون غلیظ از خاکستر و دود از بالای کوه به آسمان فوران میکند.
در این فیلم گروه دیگری از گردشگران دیده میشوند که منتظر هستند تا از جزیره نجات داده شوند.ویکتور مایکل شید به بیبیسی گفته است او تنها ۳۰ دقیقه پیش از فوران در دهانه کوه بوده است.
وی میگوید که شرایط امن به نظر میرسید، اما سعی میشد که تعداد نفرات گروههای گردشگر را کم کنند.
آقای شید میگوید زمانی که سوار قایق بوده یک نفر فوران آتشفشان را به آنها نشان داده و در همین زمان قایق دور زده و تعداد دیگری که در ساحل بودند را سوار کرده است.
پولیس در ابتدا گفته بود "تصور ما این است هنگام وقوع فوران، حدود ۱۰۰ نفر در جزیره و یا در نزدیکی آن بودهاند و اکنون ما معتقدیم این تعداد کمتر از ۵۰ نفر است".
جاسیندا آردرن، نخست وزیر نیوزیلند نیز تایید کرده است که "تعدادی" در جزیره یا اطراف آن گرفتار شدهاند.
خانم آردرن گفته است: "من میدانم که نگرانی عمیقی در بین کسانی که اعضای خانوادهشان در جزیره بودهاند وجود دارد، من به همه آنها اطمینان میدهم که پولیس هر کاری که در توانش باشد انجام خواهد داشت".
به گفته وی پولیس عملیات ویژه جستجو و نجات را آغاز کرده است اما خاکسترهای ناشی از فوران آتشفشان مانع جدی در این کار است.
براساس تصاویر زنده دوربینهای مداربسته که از جزیره در دست است، مشاهده میشود که گروهی از گردشگران پیش از وقوع فوران داخل دهانه آتشفشان میشوند و پس از آن تصاویر زنده قطع میشوند.
فوران این کوه از ساعت ۱۴:۱۱ دقیقه به وقت محلی آغاز شده است.
ارتش نیوزیلند در حال حاضر به کمک در عملیات نجات آمده تا به پولیس کمک کند و یک هواپیمای نظامی و دو هلیکوپتر اقدام به جابهجایی نجات یافتگان کردهاند.
پولیس به همه ساکنانی که در نزدیکی این جزیره زندگی میکنند هشدار داده تا "مراقب خاکسترهای آتشفشانی باشند" و سعی کنند در داخل محل سکونتشان بمانند.
اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا نیز گفته است که برخی شهروندان این کشور در این اتفاق گرفتار شدهاند.
در سوم دسمبر وبسایت نظارت بر خطر زمینشناسی هشدار داده بود که "احتمال اینکه آتشفشان وارد دوره فعالیت فورانی شود بسیار زیاد است".
با این حال آنان همچنین گفته بودند که "درجه و میزان فعالیتهای آتشفشان برای بازدیدکنندگان خطرناک نیست".
جزیره وایت تا کنون چندین بار فورانهای مختلف را تجربه کرده است که آخرین آن به سال ۲۰۱۶ باز میگشت که در آن به هیچ کسی آسیبی نرسید.