صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

طرح چین برای جایگزین کردن همه کمپیوترها و نرم‌افزارهای خارجی

طرح چین برای جایگزین کردن همه کمپیوترها و نرم‌افزارهای خارجی

دولت چین بر آن است تا ظرف سه سال آینده همه کامپیوترها و نرمافزارهای خارجی را با محصولات ساخت خود جایگزین کند. اجرای این طرح مستلزم تعویض میلیونها کامپیوتر است. کارشناسان در اجرایی بودن این طرح ابراز تردید کردهاند. سایت خبری "تاگسشاو" وابسته به شبکه یک تلویزیون آلمان روز دوشنبه ۱۸قوس (نهم دسمبر) به نقل از روزنامه فایننشال تایمز خبر مربوط به تعویض کامپیوترها و نرمافزارهای خارجی در چین را بازتاب داده است. این طرح که به طرح "۳-۵-۲" شهرت یافته ناظر بر تغییر کل سیستم کامپیوتری چین است. بر اساس این طرح قرار است در سال ۲۰۲۰ سی درصد از کامپیوترهای خارجی با کامپیوترهای ساخت چین تعویض شوند. در سال ۲۰۲۱ نیز قرار است ۵۰ درصد دیگر از کامپیوترهای موجود در ادارات و موسسات دولتی چین جایگزین شوند و سرانجام در سال سوم، ۲۰ درصد مابقی کامپیوترها و نرمافزارهای خارجی جای خود را به محصولات ساخت چین خواهند داد. تصمیم مربوط به تغییر و جایگزین کردن همه کامپیوترها و نرمافزارهای خارجی مستقیما از سوی کمیته مرکزی حزب کمونیست چین صادر شده است.
تعویض میلیونها کامپیوتر
اجرای طرح "۳-۵-۲" مستلزم تغییر میلیونها کامپیوتر در چین است. چنین امری هزینهای کلان به همراه خواهد داشت. افزون بر آن، بسیاری از کارشناسان نسبت به اجرایی بودن چنین طرحی تردید دارند. به باور آنها، جایگزین کردن همه کامپیوترهای ساخت کشورهای دیگر کار چندان سادهای نیست.
افزون بر آن، بسیاری از نرمافزارها همچون ویندوز و مایکروسافت آفیس در چین کاربرد وسیعی دارند. این نرمافزارها زبان چینی را نیز پشتیبانی میکنند و بسیاری از نرمافزارهای چین مستقیما بر روی ویندوز نصب میشوند.
چین اعلام کرده است که در صدد تولید نرمافزارهای جایگزین است. قرار است نسخهای از برنامه لینوکس جایگزین سیستم عامل ویندوز شود.
باید یادآور شد که بسیاری از اجزای کامپیوترهای چینی همچون "لنوو" در خارج از چین تولید میشود. به عنوان نمونه، میتوان به هارد دیسک این کامپیوترها اشاره کرد که عمدتا در کره جنوبی تولید میشوند. تغییر کامپیوترهای خارجی با کامپیوترهای ساخت چین مستلزم بهره گرفتن از اجزایی است که تولید چین هستند.
فرمان اجرای جایگزین کردن کامپیوترها و نرمافزارهای خارجی با هدف کنترل بیشتر بر امنیت سایبری صورت میگیرد. در قانون امنیت سایبری پیش بینی شده است که موسسات و نهادهای دولتی میبایست با بهرهگرفتن از فنآوریهای بومی، امنیت سایبری و کنترل بر داد و ستد دادهها را افزایش دهند.
پردهای دیگر از جنگ تجاری
تحلیلگران طرح "۳-۵-۲" را عملا جلوه دیگری از جنگ تجاری بین آمریکا و چین ارزیابی میکنند؛ جنگی که حدود یک سال پیش اغاز شد و همچنان ادامه دارد.
آمریکا مشارکت شرکت هوآوی چین در ایجاد شبکه اینترنتی "پنج جی" را منع کرده است. آمریکا مدعی است که ایجاد این شبکه با مشارکت چین عملا راه این کشور را برای جاسوسی اطلاعاتی فراهم میکند. چین نیز در واکنش به سیاست تحریمی آمریکا علیه شرکت هوآوی اقدام به ایجاد سیستمهای عامل برای تلفنهای همراه خود نموده است؛ سیستمهایی که ظاهرا باید جایگزینی برای سیستمهای عامل گوگل و اپل در تلفنهای همراه باشند.