صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

تحقیقات استیضاح ترامپ؛ شواهد محکمی علیه رئیس جمهور وجود دارد

تحقیقات استیضاح ترامپ؛ شواهد محکمی علیه رئیس جمهور وجود دارد

رئیس دمکرات کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا می گوید که حزب او شواهدی قوی برای استیضاح دونالد ترامپ در زمینه سوءاستفاده از قدرت جمع آوری کرده است.
جرولد ندلر به شبکه سی ان ان گفت پرونده استیضاح علیه رئیس جمهور آمریکا "کاملا محکمه پسند است" و "هر هیات منصفه ای با شنیدن آن ظرف سه دقیقه رئیس جمهور را گناهکار خواهد شناخت."
آقای ترامپ این اتهام را که برای منافع سیاسی خود به اوکراین فشار آورده بود تا درباره معاون سابق رئیس جمهوری آمریکا، جو بایدن، تحقیق کند را رد می کند.
جرولد ندلر در حالی اظهار نظر می کند که فرآیند استیضاح رئیس جمهوری آمریکا در مجلس نمایندگان درحال شتاب گرفتن است.
کمیته قضایی تحت نظر او قرار است روز دوشنبه جلسات دیگری در این رابطه برگزار کند، جلسه ای که در آن قرار است وکلای حزب دمکرات دلایل حقوقی موجود برای لزوم استیضاح آقای ترامپ را تشریح کنند.
به گفته آقای ندلر این کمیته ممکن است تا پایان هفته طرح استیضاح شامل اتهامات علیه آقای ترامپ را تنظیم کند.
آقای ندلر روز یکشنبه به شبکه "انبیسی" گفت که رئیس جمهور به قوه مجریه دستور داده از هرگونه همکاری با کنگره در این تحقیقات خودداری کند، اقدامی که به گفته او بی سابقه است و حق کنگره برای پاسخگو کردن رئیس جمهور را نادیده می گیرد.
کاخ سفید روز جمعه در نامه ای به کنگره اعلام کرد که دولت قصد ندارد در این تحقیقات که ناعادلانه می خواند از آقای ترامپ دفاع کند.
احتمال می رود یکی از بندهای استیضاح علیه آقای ترامپ کارشکنی در مسیر تحقیقات باشد.
تحقیقات استیضاح در ماه سپتمبر بعد از آن شروع شد که یک کارمند ناشناس دولت درباره تماس ۲۵ جولای آقای ترامپ با رئیس جمهور اوکراین به کنگره شکایت کرد.
به نظر می رسد که آقای ترامپ در آن تماس ارائه کمک نظامی به اوکراین را به اعلام تحقیقات علیه جو بایدن و پسرش هانتر گره زده باشد.
هانتر بایدن زمانی که پدرش در سال ۲۰۱۶ معاون رئیس جمهور آمریکا بود در هیات مدیره یک شرکت انرژی در اوکراین عضویت داشت.
براساس نظرسنجی ها آقای بایدن هم اکنون پیشتاز کارزار درونی حزب دمکرات برای کسب نامزدی این حزب در انتخابات ریاست جمهوری است که ۱۱ ماه دیگر برگزار خواهد شد.
به نظر می رسد دمکرات ها قصد داشته باشند طرح استیضاح را تا پیش از تعطیلات کریسمس تصویب کنند.
پس از آن مجلس سنا باید براساس اتهامات وارده آقای ترامپ را محاکمه کند.
محکومیت و برکناری آقای ترامپ نیازمند دو سوم آرا در سنا خواهد بود، سناریویی که با توجه به اکثریت داشتن جمهوری خواهان در این مجلس بعید به نظر می رسد.