صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

قطر مذاکره با عربستان برای پایان دادن به بحران منطقه‌ای را تائید کرد

قطر مذاکره با عربستان برای پایان دادن به بحران منطقه‌ای را تائید کرد

قطر مذاکره با عربستان سعودی برای پایان دادن به بحران موجود میان این دو کشور را تائید کرده است.
محمد بن عبدالرحمان آل ثانی، وزیر امور خارجه قطر گفته است برای پایان دادن به تنش میان این کشور و شماری از کشورهای منطقه خلیج فارس، مذاکراتی در جریان است.
این مذاکرات ممکن است به مناقشه موجود که از دو سال پیش باعث تحریم قطر ار سوی عربستان و متحدانش شده، پایان دهد. وزیر امور خارجه قطر گفته است با عربستان در مورد چشم انداز آینده روابط دو کشور گفتوگو کرده است.
اخیرا پادشاه عربستان از امیر قطر برای سفر به این کشور دعوت کرد. این دعوت به رغم عدم وجود روابط سیاسی میان دو کشور صورت گرفت.
عربستان، مصر، امارات و بحرین، تابستان سال ۲۰۱۷ با متهم کردن قطر به "حمایت گسترده از تروریسم" روابط سیاسی و اقتصادی خود با این کشور را قطع کردند.
این کشورها، برای از سرگیری روابط ۱۳ شرط برای قطر تعیین کردند که محدود کردن روابط با ایران و تعطیل کردن شبکه الجزیره از جمله این شرایط بود.
قطر این شرایط را رد کرد و به دنبال آن این کشورها تحریمهای سختگیرانهای علیه آن به اجرا گذاشتند.
وزیر امور خارجه قطر گفته است این کشورها دیگر "صحبتی از ۱۳ خواسته غیرممکن نیست و مذاکرات از چنین سطحی گذر کرده است." او گفته است مذاکرات متعددی میان دو کشور در محلهای مختلف انجام شده است. او از تائید یا تکذیب گزارشها در باره سفر به ریاض و دیدار با مقامهای سعودی خودداری کرد.