صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اعتراض‌های‌عراق؛ ۱۹ کشته در روز جمعه و ادامه اعتراض‌ها در روز شنبه

اعتراض‌های‌عراق؛  ۱۹ کشته در روز جمعه و ادامه اعتراض‌ها در روز شنبه

همزمان با اعلام این خبر که تعداد کشتهشدگان اعتراضهای روز جمعه عراق به ۱۹ تن رسیده، بسیاری از شهروندان این کشور در روز شنبه در شهرهای مختلف، از جمله بغداد به خیابان آمدند.
روز جمعه کسانی که هنوز هویتشان روشن نشده، به سوی معترضان در بغداد آتش گشودند. با بالاگرفتن تنش، ارتش عراق روز شنبه اعلام کرد که برای حفاظت از معترضان در مرکز بغداد نیرو مستقر میکند.
روز جمعه، شبهنظامیان ناشناس به ساختمانی که مدتی است توسط معترضان استفاده میشود حمله کردند. در جریان این حمله معترضان ناچار شدند این ساختمان را تخلیه کنند و به خیابان بگریزند. معترضان میگویند که نیروهای امنیتی در زمان این حمله در نزدیکی این ساختمان حضور داشتند، اما هیچ واکنشی نشان ندادند.
انتشار ویدئوهایی از این واقعه و همچنین درخواستهایی که در شبکههای اجتماعی طرح شده موجب شد تا بسیاری در حمایت، روز شنبه دست به تظاهرات بزنند.
خبرگزاری فرانسه گزارش داده که به نظر میرسد بسیاری از اعضای گروه "سرایا السلام" (جیش المهدی سابق) در پاسخ به درخواستهای معترضان به مرکز بغداد رفتهاند. گروه "سرایا السلام" شامل شبهنظامیان وفادار به مقتدا صدر است که از اعتراضهای اخیر حمایت کرده است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، یکی از اعضای این گروه گفته است که در جریان درگیریهای جمعه شب در بغداد، یکی از اعضایش نیز کشته شده است.
به گفته این منبع ناشناس، تعدادی از اعضای غیرنظامی این گروه "برای حفاظت از معترضان" به میدان تحریر بغداد رفتهاند.
صبح شنبه، منابع نزدیک به مقتدا صدر از یک حمله پهپادی به محل سکونت او خبر دادند. بر اساس این گزارش، آقای صدر در زمان حمله در این محل حضور نداشته است. روز شنبه همچنین تظاهرات بزرگی در شهر ناصریه در جنوب عراق و در همبستگی با معترضان در بغداد برگزار شد. در شهر دیوانیه نیز هزاران نفر در روز شنبه به خیابان آمدند.
روز پنجشنبه و ساعتی بعد از هجوم نیروهای حشدالشعبی به معترضان، هرج و مرج بر اعتراضها حاکم شد و تنشها افزایش یافت
زمان آغاز اعتراضهای عراق در روز اول اکتبر (۹ میزان) حدود ۴۴۰ نفر در این کشور کشته شدهاند.
اگرچه بسیاری از مناطق شیعهنشین جنوب عراق مرکز اعتراضهای گسترده بوده، اما شبهنظامیان شیعه که از حمایت ایران برخوردارند متهم هستند که در سرکوب اعتراضها دست داشتهاند.