صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۱۳ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پولیس استانبول تظاهرات منع خشونت علیه زنان را با خشونت بر هم زد

پولیس استانبول تظاهرات منع خشونت علیه زنان را با خشونت بر هم زد

نزدیک به دو هزار نفر در تظاهراتی که به مناسبت روز منع خشونت علیه زنان در استانبول برگزار شد، شرکت کردند. پولیس با گاز اشکآور و گلولههای پلاستیکی این تجمع را بر هم زد. سال پیش ۴۴۰ زن در ترکیه به دست مردان به قتل رسیدند.
روز دوشنبه (۲۵ نوامبر) در شهر استانبول هم مانند بسیاری از شهرها در سراسر جهان، تجمعی به مناسبت روز منع خشونت علیه زنان بر پا شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه تقریبا ۲۰۰۰ تن که بیشتر آنها را زنان تشکیل میدادند، در این تظاهرات که در مرکز شهر استانبول برپا شد، شرکت کردند. تظاهرکنندگان که از خیابان استقلال این شهر میگذشتند، از جمله پلاکارهایی با نام زنان به قتل رسیده در ترکیه در دست داشتند.
به گفته عایشه بایکال، یکی از شرکتکنندگان در این تظاهرات، حاضران در این تجمع علیه "دشمن زنان" و برای "پایان قتل زنان" به خیابان آمدند.
یکی دیگر از زنان شرکتکننده جوان در این تظاهرات به "افزایش چشمگیر آمار قتل زنان" اشاره کرده و از اینکه در این مورد بحثی در نمیگیرد و افکار عمومی را درگیر نمیکند، شاکی است.
نیروهای پولیس در استانبول این تظاهرات را با استفاده از گاز اشکآور علیه تظاهرکنندگان و گلولههای لاستیکی بر هم زدند.
خشونت علیه زنان در ترکیه مشکلی شایع است.
در ماه اوت سال جاری قتل زنی جوان جنجال زیادی در این کشور برپا کرد. شوهر پیشین این زن او را در مقابل چشمان دختر ده سالهاش در رستورانی در قیریق قلعه با ضربات چاقو به قتل رساند. قاتل به حبس ابد محکوم شد.
بر پایه اطلاعات یک گروه مدافع حقوق زنان در ترکیه، در سال گذشته بیش از ۴۴۰ به دست مردان به قتل رسیدهاند که در بیش از ۱۱۰ مورد، قتل به دست همسران رخ داده است. گروههای فعال در حقوق زنان در ترکیه، سیستم قضایی این کشور را در این مسئله مقصر میدانند. آنها میگویند، مجازاتهای تعیین شده برای متهمان به اعمال خشونت علیه زنان تناسبی با جرم ندارد و بسیار سبک تلقی میشود.