صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۳ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

پومپئو کشته شدن معترضان عراقی را نکوهش کرد

پومپئو کشته شدن معترضان عراقی را نکوهش کرد

مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق، مرگ تظاهرکنندگان عراقی در جریان سرکوب اعتراضات ضددولتی این کشور را نکوهش کرده است.
همزمان گزارش می شود در روز سه شنبه درگیری های تازه ای میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان روی داده است.
مورگان اورتاگوس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که آقای پومپئو در این تماس نخست وزیر عراق را ترغیب کرد فورا گام هایی برای رسیدگی به خواسته های معترضان بردارد.
خانم اورتاگوس گفت: "وزیر خارجه مرگ معترضان در سرکوب توسط نیروهای دولتی و استفاده از نیروی مرگبار و همچنین گزارش ها از ربوده شدن معترضان را نکوهش کرد."
او افزود "آقای پومپئو تاکید کرد که تظاهرات مسالمت آمیز از عناصر بنیادی همه دمکراسی هاست" و اضافه کرد که وزیر خارجه آمریکا نخست وزیر عراق را ترغیب کرد با اعمال اصلاحات و مقابله با فساد به دادخواهی معترضان پاسخ دهد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه سه شنبه شب با تاریک شدن هوا نیروهای امنیتی با شلیک تیر، گاز اشک آور و نارنجک های صوتی برای متفرق کردن تظاهرکنندگان در نزدیکی میدان تحریر بغداد تلاش کردند.
معترضان عمدتا جوان پس از لختی مجددا گرد هم آمدند و با پرتاب بطری های آتش زا و سنگ با نیروهای امنیتی مقابله کردند. این گزارش می گوید بیش از ۲۰ نفر در این درگیری زخمی شدند.
این تحولات در حالی است که سازمان ملل و آمریکا روز دوشنبه دولت عراق را ترغیب کردند دست از خشونت علیه معترضان بردارد و انتخابات زودهنگام اعلام کند.
از روز اول اکتبر صدها هزار عراقی به خیابان ها ریخته اند تا خواستار اشتغال، پایان فساد و خدمات بهتر شوند.
در این اعتراضات حداقل ۳۱۹ نفر کشته و هزاران نفر مجروح شده اند
حداقل ۳۱۹ نفر در این اعتراضات که با شلیک نیروهای امنیتی به سوی معترضان همراه بوده کشته شده اند.
رهبران عراق قول داده اند همه کسانی که علیه معترضان از خشونت استفاده کرده اند را مجازات کنند اما سازمان ملل خواستار پیگرد فوری مسببان شد.
روز یکشنبه برهم صالح رئیس جمهور عراق، عادل عبدالمهدی نخست وزیر، محمد حلبوسی رئیس پارلمان و فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق پس از نشستی در بغداد تاکید کردند که اعتراضات عمومی مشروع است.
آنها همچنین بر نیاز به "اصلاحات عمیق" تاکید کردند و گفتند برای دیالوگی ملی "برای بازبینی نظام حاکم و قانون اساسی آماده می شوند."
در روزهای اخیر در جریان عملیات نیروهای امنیتی برای پراکنده کردن معترضان از محل های اعتراض آنها در بغداد، پایتخت، و شهرهای جنوبی بصره و ناصریه، بیش از ۲۰ نفر کشته شده اند.
ماموریت یاری سازمان ملل در عراق (یونامی) یکشنبه هشدار داد که انباشته شدن سرخوردگی از پیشرفت در عراق از زمان حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا "کاملا محسوس" است و با بالا رفتن آمار کشته ها "فضای خشم و ترس" درحال رخنه کردن است.