صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۴ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اوو مورالس به عنوان پناهنده سیاسی به مکزیک می‌رود

اوو مورالس به عنوان پناهنده سیاسی به مکزیک می‌رود

اوو مورالس یک روز بعد از استعفا از ریاست جمهوری بولیوی در خلال اعتراضات گسترده به نتایج انتخابات اخیر، می گوید پیشنهاد پناهندگی مکزیک را پذیرفته است.
او در توییتی گفت ترک بولیوی برایش دردناک است اما با "قدرت و انرژی" بیشتری باز خواهد گشت.
مارسلو ابرارد وزیر خارجه مکزیک تایید کرد که آقای مورالس اکنون سوار یک هواپیمای دولتی مکزیک شده است.
در همین حال فرمانده ارتش بولیوی دستور داه سربازان در درگیری پلیس با هواداران مورالس از ماموران پلیس حمایت کنند. در پی استعفای اوو مورالس درگیری هایی در این کشور روی داده و همزمان منتقدان آقای مورالس کناره گیری او را جشن گرفته اند. به گزارش رسانه های محلی حداقل ۲۰ نفر در جریان درگیری هواداران مورالس و پلیس در شهرهای لاپاز و ال آلتو مجروح شده اند. آقای مورالس دوشنبه پلیس را به هدف گرفتن معترضان آرام متهم و مردم را به مقاومت در برابر "نیروهای تیرهای" دعوت کرده که می گوید او را به استعفا واداشتند. آقای مورالس بعد از آن استعفای خود را اعلام کرد که فرمانده ارتش و رئیس پلیس علنا از او خواستند کنارهگیری کند. اکنون معاون رهبر سنای این کشور گفته به عنوان رئیس جمهور موقت کنترل امور را در دست خواهد گرفت. سازمان کشورهای آمریکایی (او ای اس) که بر انتخابات نظارت داشت پیش از استعفای آقای مورالس گفت شواهدی از دستکاری گسترده در داده های مربوط به رای گیری یافته و نمی تواند نتیجه انتخابات را تایید کند. آقای مورالس پیروز انتخابات ۲۰ اکتبر اعلام شده بود.
آقای مورالس یک روز بعد از استعفا در پیامی تمردآمیز در توییتر نوشت که "مردم بولیوی هرگز مرا رها نکرده اند و من هرگز آنها را رها نمی کنم." او همچنین گفت که قربانی یک "کودتای اجتماعی" شده است. متحدان بین المللی آقای مورالس هم تصویر مشابهی از تحولات این کشور ارائه کردند. وزارت خارجه روسیه گفت که "موج خشونت به راه افتاده توسط مخالفان اجازه نداد آقای مورالس دستور کارش را تکمیل کند." وزیر خارجه مکزیک هم گفت که رویدادهای بولیوی معادل "کودتاست چون ارتش خواستار کناره گیری رئیس جمهور شد و این ناقض قانون اساسی این کشور است."
رهبران کوبا و ونزوئلا هم این رویدادها را به عنوان یک "کودتا" محکوم کردند.