صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۳ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترکیه بازگرداندن اعضای داعش به کشورهای شان را آغاز کرد

ترکیه بازگرداندن اعضای داعش به کشورهای شان را آغاز کرد

در پی تصمیم ترکیه مبنی بر اینکه اعضای گروه داعش را که به اسارت گرفته به کشورهای شان بازمی گرداند، مقامات این کشور اعلام کردند که یک آمریکایی عضو گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) را به کشورش فرستاده اند.وزارت کشور ترکیه روز دوشنبه ۱۱ نوامبر، ۲۰ عقرب اعلام کرد که هفت آلمانی عضو داعش هم قرار است روز پنجشنبه ۱۴ نوامبر به آلمان فرستاده شوند. وزارت کشور ترکیه میگوید که مقدمات بازگرداندن ۱۱ فرانسوی و همچنین دو تبعه جمهوری ایرلند که از جنگجویان گروه داعش بوده اند انجام شده است.
اروپا هنوز به این موضوع واکنش رسمی نشان نداده اما مقامات فرانسوی میگویند دولت ترکیه بر اساس توافقنامهای که در سال ۲۰۱۴ امضا شده است، مدام جنگجویان داعشی فرانسوی را به این کشور بازگردانده است. کشورهای اروپایی تمایل ندارند شهروندانشان که در سوریه برای داعش میجنگیدند و در حال حاضر در ترکیه به اسارت گرفته شدهاند، به کشورهایشان بازگردانده شوند.
ترکیه از کشورهای اروپایی به خاطر منفعل بودن درباره شهروندان خود که عضو داعش بوده اند، انتقاد میکند.
پیشتر وزیر کشور ترکیه سیاست اروپا نسبت به این مسئله را "غیرمسئولانه و غیرقابل قبول" خواند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز پیش از این از متحدان اروپاییاش خواسته بود صدها نفر از شهروندان داعشی خود را بازگردانده و محاکمه کنند. آقای ترامپ گفته بود که این افراد در سوریه زندانیاند، اما اگر اروپا آنها را پس نگیرد، آمریکا مجبور خواهد شد، رهایشان کند. دولت بریتانیا تابعیت تعدادی از شهروندانش را که به داعش پیوسته بودند، لغو کرده است. به نظر میرسد ترکیه برخی از اعضای داعش را که در زمان حملات اخیر این کشور به مواضع کردها در شمال شرق سوریه از اسارت کردها گریختهاند، دستگیر کرده است.
حدود یک هفته پیش مقام های ترکیه اعلام کردند که خواهر و همسر ابوبکر بغدادی رهبر سابق گروه موسوم به دولت اسلامی، داعش را در شمال سوریه دستگیر کردند.
بر اساس این گزارش، رسمیه عوض، خواهر ۶۵ ساله ابوبکر بغدادی و شوهرش در نزدیکی شهر کوچک اعزاز دستگیر شدند.یک مقام ترکیه به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که خانم عوض در یک سرپناه موقتی با شوهر، عروس و پنج فرزندش زندگی می کرد و به ظن مشارکت در فعالیت های داعش تحت بازجویی است. کارشناسان می گویند شهری که خانم عوض در آن دستگیر شده مسیر شناخته شده برای قاچاق اعضای خانواده پیکارجویان داعش است. ابوبکر بغدادی، رهبر داعش روز شنبه ۲۶ اکتبر در جریان حمله کماندوهای آمریکایی به محل اختفای او در استان ادلب در شمال غربی سوریه با جلیقه انفجاری خودکشی کرد.