صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۵ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

گوترش: آسیا باید خود را از وابستگی به زغال‌سنگ رها کند

گوترش: آسیا باید خود را از وابستگی به زغال‌سنگ رها کند

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، در آستانه نشست سران اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا با اشاره به خطرات زیستمحیطی ناشی از استفاده بیش از حد از سوختهای فسیلی از کشورهای آسیایی خواست، خود را از وابستگی به زغالسنگ آزاد کنند.
دبیرکل سازمان ملل متحد از کشورهای آسیایی خواسته است، با توجه به تغییرات آب و هوایی به "وابستگی" خود به زغالسنگ که منبع یکی از انواع سوختهای فسیلی است پایان دهند.
به گزارش روزنامه آلمانی "نویه تسورشر"، آنتونیو گوترش شنبه ۱۱ عقرب  یک شب پیش از آغاز نشست سران اتحادیه ملل جنوب شرق آسیا (آسهآن) در بانکوک، پایتخت تایلند گفت: «وابستگیای به زغال سنگ وجود دارد که ما باید بر آن غلبه کنیم. چون که این وابستگی تهدیدی بزرگ برای تغییرات آب و هوایی است.»  او در آستانه این سی و پنجمین نشست سران کشورهای عضو آسهآن با موضوع "پیشبرد مشارکت برای رشد پایدار" گفت، کشورهای این منطقه باید در مبارزه با تغییرات اقلیمی در "خط مقدم" قرار گیرند.
گوترش خواست که این کشورها پیشقدم شدن خود را با اعمال مالیات کربن که متناسب با مقدار انتشار گاز دی اکسید کربن در صنایع و تولیدات وضع میشود و اصلاحاتی در سیاستهای انرژی خود انجام دهند.
او تأکید کرد که کاهش استفاده از زغالسنگ به عنوان منبعی برای تولید سوخت میتواند به مهار کردن زمینگرمایی در جهان کمک کند.  هنوز هم مانند قبل در کشورهای جنوب آسیا برق عمدتا در نیروگاههای زغالسنگی تولید میشود. هشدار گوترش بعد از انتشار نتایج تحقیقاتی جدید در مورد خطرات تغییرات اقلیمی در آینده ابراز میشود. در این گزارش آمده که بسیاری از شهرهای بزرگ آسیایی مانند بانکوک و بمبئی به دلیل گرمایش زمین در آینده در خطر سیلابهای سهمگین قرار خواهند گرفت.
سی و پنجمین نشست سران کشورهای عضو اتحادیه جنوب شرق آسیا که یکشنبه ۱۲ عقرب در بانکوک آغاز شد تا روز دوشنبه ۱۳ عقرب ادامه خواهد داشت.