صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

غول نفتی آرامکو وارد بازار بورس می‌شود

غول نفتی آرامکو وارد بازار بورس می‌شود

عربستان سعودی ثبت‌‌نام سهام غول نفتی آرامکو را در فهرست بورس سهام داخلی تایید کرد. ارزش آرامکو ۱۵۰۰ میلیارد دالر برآورد میشود و به زودی عرضه سهام خود را آغاز خواهد کرد.
وارد شدن آرامکو به بازار بورس را بسیاری از رسانهها "بزرگترین رویداد تاریخ بورس" توصیف کردند. این در حالی است که آرامکو از ۱۵۰۰ میلیارد دالر ارزش برآورد شدهاش تنها یک تا دو درصد، چیزی حدود ۲۰ تا ۴۰ میلیارد دالر را به بازار بورس عرضه میکند.
دستگاه نظارت عربستان سعودی ثبت نام سهام این غول نفتی را روز یکشنبه ۱۱ عقرب (سوم نوامبر)در فهرست بورس سهام داخلی تایید کرد.
پیشبینی میشود سهام اولیه آرامکو در اواسط ماه دسامبر سال جاری معامله شود. با این حال یک جدول زمانی مشخص برای آن ذکر نشده است. خبر ورود آرامکو به بازار بورس در سال ۲۰۱۶ اعلام شده بود.
فروش سهام شرکت آرامکو طرح برجسته محمد بن‌‌سلمان، ولیعهد عربستان است. او قصد دارد که درآمد حاصل از این فروش را در صنایع جدید سرمایهگذاری کند تا اقتصاد عربستان را چندوجهی کرده و از وابستگی به عایدات نفتی برهاند.
آرامکو با ارزشترین شرکت جهان
ولیعهد عربستان در سال ۲۰۱۶ انتظار داشت که ارزش شرکت آرامکو دو هزار میلیارد دالر برآورد شود. اما محافل بانکی و تجاری خواسته ولیعهد عربستان را بیش از حد بلندپروازانه ارزیابی کردند و ارزش آرامکو را حدود ۱۵۰۰ میلیارد دالر واقعیتر دانستند.
شرکت دولتی آرامکو روزانه چندین میلیون بشکه نفت تولید میکند. در ماه آپریل برای نخستین بار درباره درآمد این شرکت اطلاعاتی منتشر شد. بر این اساس، سود خالص آرامکو در سال گذشته بالغ بر ۱۱۱میلیارد دالر بوده است.
اما حملاتی که به پالایشگاههای آرامکو صورت گرفت از ارزش آرامکو کاست.
تحلیلگران پتروشیمی در لندن میگویند، سرمایهگذاران جهان از این پس ریسک سرمایهگذاری در این شرکت را بالاتر از گذشته میدانند و ارزش سهام "آرامکو" در شرایط فعلی با خطر ریزش روبروست. از نظر آنها ارزش درازمدت این شرکت باید کاملا از نو ارزیابی شود.
آرامکو قبلا یک شرکت عربی-آمریکایی بوده و عربستان سعودی سال ۱۹۸۰ با تصاحب ۱۰۰ درصد سهام این شرکت کنترل کامل آرامکو را به دست گرفت.
در ماه نوامبر سال ۱۹۸۸ شرکت نفتی عربستان-آمریکا نیز نام خود را به شرکت نفت عربستان سعودی یا "سعودی آرامکو" تغییر داد.