صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

ترامپ در واکنش به کناره‌گیری یک نامزد دموکرات: او مثل یک سگ کنار رفت

ترامپ در واکنش به کناره‌گیری یک نامزد دموکرات:  او مثل یک سگ کنار رفت

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، ساعاتی پس از آن که بتو اورورک به نامزدی خود برای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پایان داد، او را به استهزاء گرفت.
آقای ترامپ در واکنش به خبر انصراف آقای اورورک گفت که او "مثل یک سگ کنار رفت".
در پی تیراندازی و کشتار ماه اگست در یک مرکز خرید در شهر ال پاسوی تگزاس، زادگاه بتو اورورک، او از منتقدان سرسخت دونالد ترامپ بود. در جریان این تیراندازی شمار زیادی کشته و مجروح شدند.
بتو اورورک این حادثه را "نتیجه" رویکرد ضد مهاجرت آقای ترامپ دانسته بود.
آقای اورورک روز جمعه با انتشار پیامی در توییترش خبر کناره گیریاش را از رقابتها اعلام کرد. آقای ترامپ که در یک گردهمایی درشهر توپلوو در ایالت میسیسیپی صحبت میکرد، بتو اورورک را "مرد بیچاره قابل ترحم" خواند. او هچنین در این گردهمایی جو بایدن، معاون سابق رئیس جمهور و یکی دیگر از نامزدهای حزب دموکرات برای انتخابات ریاست جمهوری را از نظر "روانی ناقص" توصیف کرد و گفت که او هم "درحال ریزش است". رئیس جمهور آمریکا پیشتر در توییتی با مسخره کردن آقای اورورک گفته بود: "اوه نه، بتو از رقابت برای ریاست جمهوری کنار کشید، هرچند که گفته بود 'برای این کار متولد شدهگ اما من این طوری فکر نمیکنم!" چند روز پیش هم آقای ترامپ در مورد کشته شدن ابوبکر بغدادی، رهبر گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) گفت که او در جریان عملیات نیروهای نظامی آمریکا در شمال غرب سوریه "مثل یک سگ مرد".
درباره بتو اورورک چه میدانیم؟
بتو اورورک که ۴۷ سال دارد نوامبر گذشته و در جریان انتخابات میان دورهای کنگره آمریکا در ایالت تگزاس که پایگاه قوی و تاریخی جمهوریخواهان است برابر سناتور با سابقه تد کروز برای ورود به مجلس سنا رقابت کرد و با وجود شکست توانست در جذب آرا و یکپارچه کردن دموکراتهای تگزاس بسیار موفق عمل کند. عملکرد او به عنوان یک نامزد دموکرات در تگزاس طی چند دهه اخیر بیسابقه ارزیابی شد و به همین علت هم بسیاری او را چهره مناسبی برای ورود به انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ خواندند.
برخی حتی او را یک "اوبامای جدید" معرفی کردند. به همین علت هم ورود او به کارزارهای مقدماتی انتخابات سال آینده تا حدود زیادی قابل پیشبینی بود. آقای اورورک در رقابت ایالتی در تگزاس بهتر از هر دموکرات دیگری در این ایالت ظاهر شد و همین توجه ملی را به او جلب کرد.آقای اورورک اذعان کرده است که کارزار انتخاباتیاش بیش از این نمیتواند هزینههای حضور در این رقابتها را تامین کند. او کنارهگیری از رقابتها را در جهت اتحاد پیرامون یک نامزد به نفع حزب دموکرات و در راستای منافع کشور دانسته است.