صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بریتانیا فروش تسلیحات جدید به ترکیه را به حال تعلیق در آورد

بریتانیا فروش تسلیحات جدید  به ترکیه را به حال تعلیق در آورد

با افزایش انتقادات بین المللی از اقدام ترکیه در حمله به مواضع گروه های مسلح کرد در شمال شرق سوریه، دامنیک راب، وزیر امورخارجه بریتانیا گفت دیگر مجوزی «برای صدور تسلیحاتی که ممکن است در عملیات نظامی در سوریه استفاده شود» داده نخواهد شد.
دامنیک راب در پارلمان بریتانیا روز سه شنبه ۲۳ میزان گفت عدم صدور جواز صادرات سلاح تا پایان بررسی این موضوع، ادامه خواهد داشت.
پیشتر نیز ایتالیا، فرانسه و آلمان دست به اقدامات مشابهی علیه ترکیه زده بودند.
اتحادیه اروپا نیز در روز دوشنبه ۲۲ میزان اعلام کرد محدودیتهایی روی فروش اسلحه به ترکیه اعمال میکند. این در حالی است که برخی از اعضا درخواست کرده بودند در واکنش به عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه، فروش اسلحه به ترکیه ممنوع شود. روز دوشنبه همچنین دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با انتشار بیانیهای اعلام کرد دستورهای اجرایی برای اعمال تحریمهایی جدی علیه ترکیه را صادر کرده است. پرزیدنت ترامپ افزود از همین امروز مذاکرات تجاری ۱۰۰ میلیارد دالری با ترکیه را متوقف کرده و افزایش تعرفه فولاد را هم باز میگرداند.
ترکیه می گوید می خواهد منطقه ای امن برای بازگرداندن آوارگان سوری در شمال سوریه ایجاد کنند. آنکارا همچنین گروه های مسلح کرد در شمال سوریه را تروریستی و آنها را با سازمان حزب کارگردان کردستان، مرتبط می داند.