صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عربستان و روسیه ده‌ها قرارداد همکاری امضا کردند

عربستان و روسیه ده‌ها قرارداد همکاری امضا کردند

در جریان ملاقات رهبران عربستان سعودی و روسیه دهها قرارداد همکاری بین دو کشور امضا شده است.
در پی دیدار ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، از عربستان سعودی و دیدار با پادشاه و ولیعهد آن کشور اعلام شد که دو کشور قراردادهای همکاری به ارزش چندین میلیارد دالر در زمینه های هوافضایی، فرهنگی، بهداشت، فناوری پیشرفته و کشاروزی امضا کردهاند. یک مقام روسی از توافق در مورد همکاری نظامی نیز خبر داده است.
این دومین بار از زمان تاسیس پادشاهی سعودی در بیش از هشتاد سال پیش است که یکی از رهبران شوروی یا روسیه از آن کشور دیدار رسمی میکند. آقای پوتین اولین رهبر روسیه بود که به عربستان سعودی سفر کرد. این سفر در سال ٢٠٠٧ انجام شد. همچنین، دو سال پیش پادشاه سعودی از روسیه بازدید به عمل آورد. در آن سال، دو کشور تفاهمنامهای را امضا کردند که مبنای همکاریهای بعدی دو کشور شده ا ست.
یکی از موضوعات مهم در مذاکرات مقامات روسیه و عربستان گسترش همکاری و هماهنگی بین اعضای "اوپک به اضافه" شامل اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت - اوپک - وده کشور تولید کننده غیرعضو بوده است. به گفته مقامات سعودی، دو کشور در این زمینه به توافقهای جدیدی دست یافتهاند.
همکاری کشورهای عضو و غیر عضو اوپک از سال ٢٠١٥ آغاز شد و باعث ایجاد ثبات در بازار نفت شده و به خصوص با مهارکردن عرضه به بازار جهانی، از سقوط بهای نفت خام جلوگیری کرده است.
عربستان سعودی به عنوان بزرگترین تولید کننده عضو اوپک و سومین تولید کننده جهانی نفت پس از آمریکا و روسیه، همراه با روسیه عملا ریاست این گروه را در دست دارند و مسئولیت هماهنگی در زمینه عرضه نفت در بازارهای جهانی را برعهده گرفتهاند.
دمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر رئیس جمهوری روسیه گفته است که دو طرف "در مورد همکاری نظامی و فنی هم گفتگو و تبادل نظر کردند" اما در این مورد اطلاعات بیشتری منتشر نشده است. پیشتر گزارشهایی از تمایل روسیه برای فروش سامانه دفاع ضد موشکی اس ٤٠٠ ( S-400 ) روسی به عربستان منتشر شده بود اما به نظر می رسد که عربستان سرانجام ترجیح داده است نیاز شبکه دفاعی هوایی و موشکی خود را از آمریکا تامین کند.