صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۱۴ سرطان ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

افزایش فشار بر ترامپ در سایه اظهارات افشاگر دوم در پرونده اوکراین

افزایش فشار بر ترامپ  در سایه اظهارات افشاگر دوم در پرونده اوکراین

ورود "افشاگر دوم" به پرونده اوکراین ابعاد جدیدی بخشیده است. این مامور سازمانهای اطلاعاتی آمریکا مدعی است که اطلاعاتی "دست اول" دارد. ترامپ اظهارات افشاگر نخست را"دست دو" و خطا خوانده و رد کرده بود.
آنچه در برخی از رسانهها از آن به عنوان "اوکراینگیت" یاد میشود، با ورود "افشاگر دوم" ابعاد گستردهتری یافته است. اخبار و گزارشهای جدیدی پیرامون پرونده اوکراین و تماس تلفنی ترامپ با همتای اوکراینی او لحظه به لحظه از سوی رسانههای آمریکا و همچنین خبرگزاریهای بینالمللی منتشرمیشوند.
در آخرین خبری که درباره پرونده اوکراین منتشر شده، خبر از تلاش وابستگان ترامپ برای انجام معاملات شخصی با شرکت گاز اوکراین داده است.
خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه ۱۵ میزان (هفتم اکتبر) با انتشار گزارشی از کیف خبر از تلاش نزدیکان ترامپ برای انجام این معاملات با شرکت ملی گاز اوکراین داده است.
گفته میشود در حالیکه رودی جولیانی، وکیل شخصی ترامپ در بهار سال جاری برای تحقیق پیرامون فعالیتهای هانتر بایدن، پسر جو بایدن، رقیب اصلی انتخاباتی ترامپ، مسئولان اوکراین را تحت فشار قرار داده بود، گروهی از افراد وابسته به ترامپ برای انجام معامله به اوکراین سفر کرده بودند.
آسوشیتدپرس در ادامه نوشته است که هدف از این سفر سیاسی نبوده و این گروه به دنبال انعقاد قراردادهای سودآور با شرکت ملی گاز اوکراین بودهاند. آسوشیتدپرس این خبر را متکی بر اطلاعات دو منبع آگاه منتشر کرده است.
تلاش این گروه از نزدیکان ترامپ برای تسهیل انعقاد قراردادهای سودآور با شرکت ملی گاز اوکراین به علت شکست پترو پوروشنکو در انتخابات اوکراین به شکست انجامیده است.
گفته میشود پس از آن، در تماس تلفنی روز ۲۵ جولای، دونالد ترامپ از ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری جدید اوکراین، خواسته است تا در تحقیق پیرامون فعالیتهای اقتصادی هانتر بایدن در اوکراین با ویلیام بار، وزیر دادگستری دولت خود همکاری کند.
ترامپ پرداخت کمک نظامی ۴۰۰ میلیون دالری به اوکراین را منوط به همکاری زلنسکی با مقامات کاخ سفید پیرامون پرونده بایدن کرده بود. کمک نظامی یاد شده،  با تاخیر در روز ۱۱ سپتمبر پرداخت شده است.