صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

بحران هنگ کنگ؛ آغاز به کار محدود مترو و تلاش‌ها برای لغو قانون ممنوعیت ماسک

بحران هنگ کنگ؛  آغاز به کار محدود مترو و تلاش‌ها برای لغو قانون ممنوعیت ماسک

یک روز پس از متوقف شدن فعالیتهای تمامی شبکه ریلی هانگکانگ، مرکز کنترل مترو اعلام کرد که فعالیتهای مترو در برخی خطوط از سر گرفته شده است. این مرکز همچنین اعلام کرد که برخی ایستگاههای مترو به علت "تخریب و خرابکاری بسیار زیاد" همچنان بسته بوده و فعالیت نخواهند داشت.
روز(شبنه ۵ سپتمبر) اعلام شد که فعالیت تمامی قطارهای شبکه ریلی هانگکانگ بعلت خشونتها و تخریبهای ایستگاههای مترو متوقف شده است. مقامات اداره حمل و نقل هنگ کنگ گفته بودند که نمیتوانند زمان دقیقی برای بازگشایی خطوط مترو اعلام کنند.به گفته این مقامات تا زمانی که ماموران تعمیر و نگهداری مترو نتوانند خرابیهای ناشی از تخریبهای انجام شده در ایستگاههای مترو توسط تظاهرات کنندگان را تعمیر و مرمت کنند، خطوط مترو بازگشایی نخواهد شد.
از سوی دیگر قانونگذاران دموکراسی خواه در هانگکانگ در تلاشند تا قانون ممنوعیت استفاده از ماسک را از طریق دادگاه عالی این کشور به چالش بکشند. پیش از این در تلاش اولیه، دادگاه عالی هنگ کنگ درخواستها برای لغو این قانون را رد کرده بود.
قانونگذاران دموکراسی خواه اما میگویند که قانون ممنوعیت ماسک برخلاف قانون اساسی است و آنان با ارائه دلایل قانونی جدیدی، روز یکشنبه تلاش مجددی در لغو این قانون خواهند کرد.
دنیس کووک، رهبر ۲۴ قانونگذار دموکراسیخواه هانگکانگی گفته است: "این مهمترین پرونده قانون اساسی در تاریخ هانگکانگ است".
کری لم، رئیس اجرایی هنگ کنگ از روز پنجشنبه و در تلاش برای مقابله با افزایش موج اعتراضات ضد دولتی با استفاده از قانون شرایط اضطراری که در زمان استعمار بریتانیا بر هانگکانگ اجرا میشد، استفاده از ماسک را در این اعتراضات ممنوع کرد. وی روز گذشته نیز از تصمیماش برای وضع این قانون در شرایط فوقالعاده دفاع کرد و گفته بود که هانگکانگ وارد "یک دوره بسیار سیاه" و "خشونت مفرط" شده است. هزاران تظاهرات کننده جمعه در هانگکانگ در اعتراض به قانون جدید ممنوعیت استفاده از ماسک به خیابانها رفتند که به خشونت کشیده شد.
بر اثر این تظاهراتها فروشگاههای زنجیرهای، بانکها و مراکز تجاری امکان فعالیت را از دست دادند.
برخی ایستگاههای مترو در مرکز هانگکانگ روز یکشنبه نیز بسته بود و سایر ایستگاهها تنها تا ساعت ۹ شب و سه ساعت زودتر از حالت عادی بسته میشوند.
قانون ممنوعیت استفاده از ماسک شامل پوشاندن صورت به هر شکلی حتی با نقاشی کردن میشود.