صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

خروج دیپلمات آمریکایی و همسرش از بریتانیا در پی تصادف مرگبار

خروج دیپلمات آمریکایی و همسرش از بریتانیا در پی تصادف مرگبار

وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرده که یک دیپلمات آمریکایی و اعضای خانواده اش در پی تصادفی مرگبار در بریتانیا که به کشته شدن یک پسر ۱۹ ساله منجر شد، به ایالات متحده برگشته اند.
هری داون، نوجوان بریتانیایی، در اواخر ماه اگست امسال در تصادفی جاده ای با همسر ۴۲ ساله این دیپلمات آمریکایی کشته شد.
پولیس محلی می گوید روز ۲۷ اگست در روستای کروتون، واقع در نواحی مرکزی انگلستان، خودروی ولووی زن آمریکایی با موتورسیکلت کاوازاکی هری داون تصادف کرد که به مرگ وی منجر شد.
پولیس می گوید زن آمریکایی - که به خاطر حرفه شوهرش از مصونیت دیپلماتیک برخوردار است - پس از وقوع حادثه با ماموران همکاری کرده و به آنها گفته بود که قصد خروج از بریتانیا را ندارد.
بنا بر کنوانسیون وین سال ۱۹۶۱ میلادی، دیپلمات های خارجی و اعضای خانواده های آنها در کشور میزبان از مصونیت قضایی برخوردار هستند و فقط دولتی که مصونیت را اعطا کرده است - در این مورد خاص، آمریکا - می تواند مصونیت را لغو کند.
پولیس بریتانیا می گوید که برای آغاز روند بازجویی از سفارت آمریکا در لندن درخواست کرد که مصونیت قضایی مظنون را لغو کند که درخواست آنها رد می شود و دیپلمات آمریکایی و همسرش خاک بریتانیا را ترک می کنند.
دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا، با ابراز تاسف از تصمیم سفارت آمریکا در لندن، خواهان تجدید نظر در آن شده است. این در حالیست که وزارت امور خارجه آمریکا با ابراز تاسف عمیق از فوت نوجوان بریتانیایی، گفته است که تصمیم درباره مصونیت قضایی دیپلمات ها در سطوح ارشد گرفته می شود. در بیانیه صادر شده همچنین آمده است: "مصونیت به ندرت لغو می‏شود."مقامات آمریکایی گفته اند که به دلایل امنیتی و برای حفظ "حریم خصوصی"، هویت این دیپلمات و همسرش را اعلام نمی کنند.
شارلوت چارلز، مادر هری داون، در مصاحبه با بی بی سی از زن آمریکایی خواسته است که "به عنوان یک مادر" به بریتانیا برگردد و به سوالات پولیس پاسخ بدهد.
خانم چارلز گفت: "ما درک نمی کنیم که او چطور می تواند به همین راحتی سوار هواپیما بشود و خانواده ما را خورد شده رها کند."