صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

در تظاهرات عراق دست‌کم ۱۰۰ نفر کشته و ۴ هزار تن زخمی شدند

در تظاهرات عراق  دست‌کم ۱۰۰ نفر کشته و ۴ هزار تن زخمی شدند

منابع رسمی عراق گفتهاند که در تظاهرات بغداد و جنوب این کشور دستکم ۱۰۰ نفر کشته و ۴ هزار تن زخمی شدهاند. کمیسیون حقوق بشر عراق هم تعداد کشتهشدگان و زخمیها را تائید کرده است.
خبرگزاری فرانسه روز شنبه ۱۳ میزان (۵ اکتبر) به نقل از منابع رسمی عراق و همچنین کمیسیون حقوق بشر این کشور گزارش داد که تظاهرات عراق در چهار روز گذشته بیش از ۱۰۰ کشته و چهار هزار زخمی داشته است. این نهاد از دستگیری حدود ۵۴۰ معترض نیز خبر داده است که از این تعداد ۲۰۰ نفر هنوز در بازداشت به سر میبرند.
عراقیها به بیکاری فزاینده، خدمات دولتی ناکارآمد و فساد فراگیر و همچنین قطع برق اعتراض دارند.  دانیل گرلاخ، کارشناس امور عراق به دویچه وله گفته است که در تابستان گرمای هوا به ۵۰ درجه سانتیگراد میرسد و برق مرتب قطع میشود.
تظاهرکنندگان خواستار برکناری دولت عراق شدند. این درخواست در حالی انجام شده که عادل عبدالمهدی، نخستوزیر عراق شامگاه پنجشنبه ۱۱ میزان در یک نطق تلویزیونی مردم را به آرامش دعوت کرد و مطالبات معترضان را برحق خواند.
عادل عبدالمهدی گفت دولت برای حل معضلات مردم تلاش میکند اما هیچ "راهحل معجزهآسایی" وجود ندارد که بتوان از طریق آن مشکلات ساختاری و کاستیها را در مدت زمان کوتاهی بر طرف کرد.
دولت برای مهار اعتراضها فعالیت اینترنت را قطع و مقررات منع رفت و آمد اعلام کرد. اما تظاهرکنندگان عراقی این مقررات وضع شده را رعایت نکردند. دولت بعدا در ادامه اعتراضها تصمیم گرفت که مقررات منع رفت و آمد در بغداد را لغو کند.
مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه و رهبر جریان صدر هم خواستار کنارهگیری دولت و برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی زیر نظر سازمان ملل متحد شد.بالا بودن شمار کشته و زخمی در اعتراضهای عراق نگرانی نهادهای بینالمللی را هم برانگیخته است. روز جمعه ۱۲ میزان (۴ اکتبر) صلیب سرخ جهانی ابراز نگرانی کرد و اعلام کرد که به مداوای زخمیها در عراق کمک خواهد کرد.
آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد هم از عراقیها خواست تا از خشونت دوری کنند و خویشتنداری نشان دهند. دبیر کل سازمان ملل متحد دولت و معترضان عراقی را به گفتوگو فراخواند.