صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

شنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

شمار کشته‌شدگان اعتراضات در عراق به ۴۶ نفر رسید؛ نخست وزیر: راه‌حل جادویی نداریم

شمار کشته‌شدگان اعتراضات در عراق به ۴۶ نفر رسید؛ نخست وزیر:  راه‌حل جادویی نداریم

شمار کشته شدگان در ناآرامیهای عراق افزایش یافته است. به گزارش رویترز، تعداد کشته شدگان در اعتراضات خشونتبار در سراسر عراق، روز جمعه ۱۲ میزان، به ۴۶ نفر افزایش یافت که بیشتر این قربانیان در ۲۴ ساعت گذشته کشته شدند.
با افزایش سریع ناآرامی ها در عراق، آیت الله سیستانی مرجع عالی شیعه، سیاستمداران را مقصر وضعیت دانسته است. او که سخنانش برای بسیاری از جمعیت شیعه عراق حکم قانون را دارد، در مصاحبهای نادر از معترضان و نیروهای امنیتی خواست از توسل به خشونت پرهیز کنند.
آیت الله سیستانی همچنین به جناحهای سیاسی دستور داد  به تقاضاهای معترضان پاسخ دهند و گفت که پارلمان بزرگترین مسئولیت را در این باره دارد.
در همین حال، عادل عبد المهدی نخست وزیر عراق، طی سخنانی که شبانه از تلویزیون پخش شد گفت متوجه احساسات و ناامیدی مردم هست اما برای رفع مشکلات هیچ «راه حل جادویی» وجود ندارد.
او در عین حال وعده داد که دست به اصلاحات بزند، که البته این وعده با تمسخر معترضان مواجه شده است.پولیس و منابع پزشکی به رویترز می گویند ۱۸ نفر در شهر ناصریه، ۱۶ نفر در بغداد، چهار نفر در عماره، و چهار نفر هم در بعقوبه، واقع در حدود ۵۰ کیلومتری شمال شرق پایتخت، کشته شده اند. شماری هم در جنوب کشور از جمله شهرهای نجف و حله، که در حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب بغداد قرار دارند، کشته شده اند.
برخی گزارشها حاکی از آن است که بسیاری از معترضان عراقی علیه ایران شعار داده اند. ایران یکی از مرزهای اصلی خود را که مورد استفاده زائران قرار می گیرد، بسته است. وزارت خارجه ایران نیز روز پنجشنبه از مردم خواست از سفر اربعین پرهیز کنند.
به نوشته رویترز، پایتخت عراق اوایل صبح جمعه و پیش از نماز جمعه، آرامتر بود، اما پولیس برای متفرق کردن گروه های معترض کوچک، چند تیر هوایی شلیک کرد. عراق قوانین منع رفت و آمد شبانه را اعمال کرده که روز پنجشنبه از سوی معترضان نادیده گرفته شد. مقامات این کشور نیروهای ویژه و ارتش را در میدان های مرکزی و خیابان های اصلی بغداد مستقر کرده اند.