صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۰ اسد ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار اتحادیه اروپا و آلمان به ایران درباره کاهش تعهدات اتمی

هشدار اتحادیه اروپا و آلمان به ایران  درباره کاهش تعهدات اتمی

آلمان و اتحادیه اروپا درباره آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی به ایران هشدار دادند. اتحادیه اروپا اعلام کرد در صورت پایبندی ایران به تعهداتش بر این پیمان صادق خواهند ماند. آلمان هم خواستار اجرای کامل توافقنامه برجام شد.
سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا روز جمعه ۱۵ سنبله (۶ سپتمبر) به ایران هشدار داد که از برداشتن گام جدید در کاهش تعهدات هستهای خود منصرف شود. او از ایران خواست که به توافقات برجام بازگردد و به تعهدات خود عمل کند.
ماجا کوچیجانچیچ، (Maja Kocijancic ) سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا ضمن اظهار نگرانی از اقدام جدید ایران تاکید کرد که اتحادیه اروپا زمانی- به توافقات اتمی وفادار خواهد ماند که ایران هم به تعهدات برجامی خود کاملا متعهد باشد.
او گفت که آژانس بینالمللی انرژی اتمی نقش مهمی در نظارت و تأیید اجرای تعهدات برجام توسط ایران دارد. او افزود که اتحادیه اروپا به همراه آژانس انرژی اتمی که نقش کلیدی در موضوع برجام ایفا میکند به پیگیری تحولات در این زمینه ادامه ادامه خواهند داد.
سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا خاطرنشان کرد که این اتحادیه برخی اقدامات را برای حفاظت از برجام انجام داده و در این زمینه "اینستکس" یا سازوکار حمایت از مبادلات تجاری با ایران را در مقابل تحریمهای سخت علیه تهران راه اندازی کرده است.
آلمان هم از تصمیم ایران به کاهش تعهداتش در توافق هستهای با قدرتهای بزرگ انتقاد کرد. سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت: «ما از ایران میخواهیم كه اوضاع را بیش از پیش تشدید نكند. با توجه به تداوم تلاشها برای کاهش تنشها، برداشتن چنین گامی نشانه خوبی نیست.»
سخنگوی وزارت خارجه آلمان همچنین تاکید کرد که آلمان خواستار حفظ برجام است اما ایران هم باید تعهدات اتمی خود را کامل اجرا کند. سخنگوی دولت آلمان همچنین گفت كه برای ایران زیاد دیر نشده تا به تعهدات خود بازگردد.