صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۸ دلو ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رونق صادرات فرآورده‌های نفتی ایران به‌رغم تحریم‌ها

رونق صادرات فرآورده‌های نفتی ایران به‌رغم تحریم‌ها

بهرغم تحریمنفتی ایران، صادرات فرآوردههای نفتی رونق یافته است. صادرات نفت خام ایران بر اثر تحریمها کاهشی ۸۰ درصدی داشته است. حال آنکه ایران از محل صدور فرآوردههای نفتی ماهانه ۵۰۰ میلیون دالر کسب درآمد میکند.
تحریمهای نفتی ایران از سوی ایالات متحده آمریکا و عدم تمدید معافیت ناظر بر واردات نفت خام از ایران، تاثیری جدی بر میزان صدور نفت خام ایران داشته است. این در حالی است که جمهوری اسلامی برای کسب درآمد به صدور فرآوردههای نفتی روی آورده است.
خبرگزاری رویترز روز دوشنبه ۱۱ سنبله (دوم سپتمبر) با انتشار گزارشی پیرامون صادرات نفت خام و فرآوردههای نفتی ایران، به بررسی تاثیرات تحریمها بر صنایع نفت و گاز ایران پرداخته است.
بر اساس این گزارش، صادرات نفت خام ایران بر اثر تحریم بیش از ۸۰ درصد کاهش یافته است. اما محاسبات صورت گرفته از آن حکایت دارند که صادرات فرآوردههای نفتی در ماه جولای و اگست افزایش داشته است.
بر اساس آمار منتشر شده از سوی خبرگزاری رویترز، ایران ماهانه حدود ۵۰۰ میلیون دالر از طریق صادرات فرآوردههای نفتی کسب درآمد میکند.
بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران روز پنجم سنبله (۲۷ اگست) اعلام کرده بود که ایران در حال حاضر مشکلی با صادرات فرآوردههای نفتی از نوع گاز مایع و همچنین نفت کوره ندارد.
بر اساس تخمین شرکت مشاوره امور انرژی FGE ، جمهوری اسلامی روزانه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار بشکه فرآورده نفتی صادر میکند. این در حالی است تحلیلگران میزان صادرات فرآوردههای نفتی ایران در ماه جولای را حدود ۴۰۰ هزار بشکه در روز برآورد میکردند.
به عنوان نمونه ایران در ماه اوت روزانه ۲۳۰ هزار بشکه نفت کوره به امارات متحده عربی صادر کرده است. این در حالی است که میزان صادرات نفت کوره ایران به امارات متحده عربی در ماه جولای ۲۲۰ هزار بشکه در روز بود. صادرات نفت کوره به امارات برای ایران درآمدی معادل ۳۰۰ میلیون دالر در ماه ایجاد میکند.