صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

رویترز: ایران خواستار صدور روزانه ۷۰۰ هزار بشکه نفت است

رویترز: ایران خواستار صدور روزانه ۷۰۰ هزار بشکه نفت است

خبرگزاری رویترز از قول یک مقام ایرانی نوشته است که این کشور مایل است روزانه حداقل ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام صادر کند. این پیشنهاد با مخالفت ایالات متحده آمریکا روبرو شده است.
ایران اعلام آمادگی کرده است که در ازای "صدور حداقلی نفت" به برجام پایبند بماند. یک دیپلمات بلندپایه ایرانی روز یکشنبه ۳ سنبله (۲۵ اگست) به خبرگزاری رویترز گفته است: «ما مایلیم روزانه حداقل ۷۰۰ هزار بشکه نفت بفروشیم و وجه آن را به صورت نقدی دریافت کنیم». به گفته مقام ایرانی، این گام میتواند به عنوان حرکتی آشتی جویانه تلقی شود و فضای مناسبی برای مذاکرات آینده ایجاد کند خبرگزاری سیبیاس CBS از قول یک دیپلمات اروپایی گفته است که سران گروه هفت در نشست شامگاه شنبه با ترامپ موفق نشده‌‌‌اند نظر او را به دادن تسهیلات یا عقبنشینی‌‌هایی در رابطه با تحریمهای ایران جلب کنند.
ایران همچنین آماده است در راستای تأمین امنیت در خلیج فارس و تنشزدایی در خاورمیانه تلاش کند.
مقام‌‌‌های ایرانی بار دیگر تأکید کرده‌‌‌اند که حاضر نیستند بر سر برنامه موشکی کشور مذاکره کنند. آنها همچنین فعالیت  غنی‌‌سازی در میزان محدود و در چارچوب برجام را حق کشور خود میدانند. حداقلی که ایران برای صدور نفت خود عنوان کرده، از ظرفیت واقعی این کشور بسیار کمتر است. برای نمونه ایران در می ۲۰۱۸ حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه نفت به بازارهای جهانی صادر کرده بود.
محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، شامگاه شنبه دوم سنبله (۲۴ اگست) در آخرین نشست گروه هفت G7 در شهر فرانسوی بیاریتز حضور یافت و درباره اوضاع بحرانی کنونی با سران هفت کشور به گفتوگو نشست.
گفته میشود که دعوت از ظریف تنها اندکی قبل از برگزاری نشست به اطلاع سران رسیده بود و مایه حیرت آنها شد، هرچند بعدا آن را "سازنده" ارزیابی کردند.