صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مکرون: از اجـلاس «جی هفت» انتظار زیادی نداشـته باشید

مکرون: از اجـلاس «جی هفت» انتظار زیادی نداشـته باشید

در آستانه اجلاس "جی هفت" رئیسجمهور فرانسه گفته است رهبران هفت کشور صنعتی جهان ممکن است به موضع مشترکی دست پیدا نکنند و این اجلاس بیانیه نهایی نداشته باشد. فرانسه از شنبه، دوم سنبله میزبان اجلاس "جی هفت" است.
امانوئل مکرون، رئیسجمهور فرانسه از شنبه دوم سنبله (۲۴ اگست) میزبان رهبران هفت کشور صنعتی جهان (G7 ) در شهر ساحلی بیاریتز در جنوب غربی فرانسه است.
رهبران بریتانیا، ایتالیا، کانادا، آمریکا، آلمان، جاپان و فرانسه به مدت سه روز در بیاریتز دیدار و گفتگو خواهند کرد. رهبران نهادهای مهم اروپایی از جمله کمیسیون اروپا و شورای اروپایی نیز در اجلاس "جی هفت" حضور خواهند داشت.
خبرگزاری فرانسه نوشته است مکرون هرچند سه هفته در تعطیلات تابستانی خود فرصت داشته تا آماده میزبانی این اجلاس شود، اما میداند که هیچ نتیجهای برای آن قابل پیشبینی نیست.
رئیسجمهور فرانسه با این حال تأکید کرده که تمام توان خود را به کار خواهد گرفت تا مانع از تکرار آن چیزی شود که سال گذشته در کانادا رخ داد. سال گذشته دونالد ترامپ، رئیسجمهور آمریکا پس از پایان اجلاس با انتشار پیامی در توییتر امضای خود پای بیانیه نهایی اجلاس را پس گرفت و از میزبان اجلاس جاستین تردو، نخستوزیر کانادا به شدت انتقاد کرد.
در اجلاس پیشرو موضوعات مناقشه برانگیزی از جمله ایران، سیاستهای آبوهوایی برای مبارزه با تغییرات اقلیمی و بحث بر سر شیوه مالیاتگذاری بر درآمد کنسرنهای بزرگ انترنتی آمریکا و همکاری با روسیه در دستور بحث و بررسی قرار دارند.
دونالد ترامپ، رئیسجمهور آمریکا در تمام این موارد موضعی کاملأ متفاوت از رهبران اروپایی دارد. این اختلاف نظر، موقعیت سیاسی گروه جی هفت در جهان را تضعیف و تلاش برای دستییابی به راهکاری مشترک را دشوار کرده است.