صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار ظریف به آمریکا: ممکن است ایران غیرقابل پیش‌بینی عمل کند

هشدار ظریف به آمریکا:  ممکن است ایران غیرقابل پیش‌بینی عمل کند

وزیر خارجه ایران در ادامه سفر خود به سویدن در  موسسه "سیپری" استکهلم درباره اوضاع خاورمیانه و خلیج فارس سخنرانی کرد. او گفت ممکن است ایران هم در مقابل آمریکا غیرقابل پیشبینی عمل کند.
مجمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز چهارشنبه ۳۰ اسد (۲۱ اگست)  در سخنرانی خود در موسسه سیپری گفت که ایران در مقابل "سیاستهای غیرقابل پیشبینی ترامپ" ممکن است "غیرقابل پیشبینی" عمل کند.
وزیر خارجه ایران تاکید کرد که غیرقابل پیشبینی عمل کردن دو طرف میتواند هرج و مرج ایجاد کند. او افزود: «رئیس جمهوری آمریکا نمیتواند سیاست غیرقابل پیشبینی در پیش بگیرد و از دیگران انتظار داشته باشد سیاستهای قابل پیشبینی داشته باشند.»
ظریف در ادامه سخنرانی خود در موسسه تحقیقات صلح بینالمللی استکهلم موسوم به سیپری همچنین خاطرنشان کرد: «اعراب خلیج فارس نمیتوانند با خرید تسلیحات از غرب به امنیت دست پیدا کنند و تقویت و حضور نیروهای خارجی هم نمیتوانند امنیت را تامین کنند.»
موسسه تحقیقات صلح بینالمللی استکهلم موسوم به سیپری یک نهاد بینالمللی مستقل و غیردولتی است که در خصوص تسلیحات، کنترل و خلع سلاح تحقیق میکند. سیپری سال ۱۹۹۶ در استکهلم پایتخت سویدن تاسیس شد و درباره تجارت تسلیحات و تجهیزات نظامی هر سال گزارش منتشر میکند.
همزمان با صحبتهای وزیر امور خارجه ایران مقامهای بلندپایه آمریکایی نیز درباره سیاستهای ایران در منطقه و خلیج فارس اظهارنظر کردند.
برایان هوک، رئیس گروه اقدام ایران در وزارت امور خارجه آمریکا، در کنفرانس مطبوعاتی خود در روز سه شنبه ۲۹ اسد (۲۰ اگست) در نیویورک در بخشی از صحبتهای خود از ظریف انتقاد کرد و ضمن اشاره به تحریم وزیر خارجه ایران گفت آقای ظریف همواره سیاستهای خامنهای را پیش برده است.
هوک در کنفرانس مطبوعاتی خود توضیح داد: «ایران علاوه بر وزیر خارجه از افراد دیگری هم برای دیپلماسی استفاده میکند». او افزود ظریف "در ارتباط با اهداف واقعی جمهوری اسلامی جهانیان را فریب داده است".