صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

پنجشنبه ۸ جوزا ۱۳۹۹

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

اعلام آمادگی استرالیا برای مشارکت در ناوگان دریایی خلیج فارس

اعلام آمادگی استرالیا برای مشارکت در ناوگان دریایی خلیج فارس

نخستوزیر استرالیا اعلام کرد که آن کشور در ماموریت بینالمللی تامین امنیت تردد کشتیها در تنگه هرمز مشارکت خواهد کرد. این در حالی است که وزیر دفاع نیوزلند به علت فقدان امکانات، مشارکت در این ناوگان دریایی را رد کرده است.
خبرگزاری رویترز چهارشنبه ۳۰ اسد (۲۱ اگست) با انتشار گزارشی از سیدنی از اعلام آمادگی استرالیا برای مشارکت در ماموریت بینالمللی در آبهای خلیج فارس خبر داده است. آمریکا از متحدان خود خواسته است که برای تامین امنیت کشتیرانی در آبهای خلیج فارس و مقابله با "تهدیدهای ایران" در تنگه هرمز، با ناوگان دریایی آن بین المللی به رهبری آمریکا همکاری کنند.
درخواست مشارکت استرالیا در ماموریت بینالمللی تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز، اخیرا در دیدار مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با مقامات استرالیا در سیدنی مطرح شده بود.
اسکات موریسون، نخستوزیر استرالیا روز چهارشنبه ۲۱ اگست خبر پیوستن این کشور به ناوگان دریایی بینالمللی به فرماندهی ایالات متحده آمریکا را اعلام کرد.
موریسون در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که «رفتار بیثبات کننده تهدیدی برای منافع استرالیا در منطقه است.»
نخستوزیر استرالیا در ادامه سخنان خود تاکید کرد: «دولت استرالیا بر این باور است که همکاری با متحدان بینالمللی در چارچوب منافع ملی این کشور قرار دارد.»
نخستوزیر استرالیا تاکید کرد که همکاری این کشور با ناوگان دریایی تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس به شکل محدود و برای مدت زمان معینی صورت خواهد گرفت.
اسکات موریسون گفت که این کشور یک فروند بوئینگ پی-۸ پوسایدون را تا پایان سال ۲۰۱۹ برای شرکت در این ماموریت اعزام خواهد کرد. از این جنگندهها برای فعالیتهای تجسسی و همچنین جنگ الکترونیکی استفاده میشود.
افزون بر آن، استرالیا اعلام کرده است که در ماه جنوری سال ۲۰۲۰ به مدت شش ماه یک ناوچه جنگی به خلیج فارس اعزام خواهد کرد.