صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

عملیات قریب‌الوقوع ترکیه در شمال سوریه

عملیات قریب‌الوقوع ترکیه در شمال سوریه

همزمان با هشدار آمریکا به ترکیه درباره "حمله قریبالوقوع" به شمال سوریه، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه با تکرار وعده آغاز چنین عملیاتی گفت که کشورش به زودی وارد "مرحله متفاوتی" از حضور نظامی در آن منطقه خواهد شد.
آقای اردوغان روز سهشنبه شش اگست (۱۵ اسد) اولین ماموریت ترکیه را "پاکسازی شمال سوریه از تروریسم" خواند و گفت "دور تازه عملیاتی را که ادامه "سپر فرات" (۲۰۱۶) و "شاخه زیتون" (۲۰۱۸) خواهد بود، در آینده نزدیک انجام خواهیم داد."
صبح روز سهشنبه آمریکا درباره حملات یکجانبه ترکیه در مناطق تحت کنترل کردها در شمال سوریه هشدار داد و چنین اقدامی را غیرقابل قبول خواند. مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا گفت که کشورش تلاش میکند مانع چنین عملیاتی شود. نیروهای کرد فعال در شمال سوریه تحت حمایت آمریکا هستند اما آنکارا آنها را در ارتباط نزدیک با پکک میداند که از نظر ترکیه "گروهی تروریستی" محسوب میشود.
آقای اسپر گفت که آمریکا تلاش میکند برای رفع نگرانیهای امنیتی ترکیه در شمال سوریه به توافقی با آنکارا برای ایجاد یک "منطقه امن" برسد.
گروهی از مقامهای نظامی آمریکایی از روز یکشنبه چهار اگست برای مذاکره درباره چنین توافقی به ترکیه رفتهاند. اما به نظر میآید ترکیه چندان از پیشنهادهای آمریکا در این زمینه راضی نیست.