صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۸ دلو ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مایک پمپئو: نسبت به ایجاد ناوگان دریایی خلیج فارس خوش‌بین هستم

مایک پمپئو: نسبت به ایجاد ناوگان دریایی خلیج فارس خوش‌بین هستم

وزیر امور خارجه آمریکا نسبت به شکلگیری ائتلاف نظامی ناظر بر تامین امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز ابراز خوشبینی کرد. این در حالی است که شماری از کشورهای آسیایی و اروپایی از مشارکت در این ائتلاف نظامی امتناع میورزند.
مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا همراه با مارک اسپر، وزیر دفاع این کشور برای گفتوگو با مقامات استرالیا عازم آن کشور شدهاند.
مایک پمپئو روز یکشنبه (چهارم اگست) نسبت به شکلگیری ائتلاف نظامی تامین امنیت تردد نفتکشها و کشتیهای تجاری در آبهای خلیج فارس ابراز خوشبینی کرد.
خبرگزاری رویترز روز یکشنبه چهارم اگست ضمن انتشار این خبر به موضوع امتناع شماری از کشورهای آسیایی و اروپایی برای مشارکت در چنین ائتلافی اشاره کرده است.
لیندا رینولدز، وزیر دفاع استرالیا پس از دیدار و گفتوگو با همتای آمریکایی خود به خبرنگاران گفت که آمریکا رسما از استرالیا خواسته است در ناوگان دریایی خلیج فارس مشارکت کند.
وزیر دفاع استرالیا تاکید کرد که این کشور درخواست آمریکا را به طور جدی مورد بررسی قرار خواهد داد. لیندا رینولدز در عین حال گفت که این کشور هنوز هیچ تصمیمی در این باره اتخاذ نکرده است و اگر استرالیا تصمیمی در این رابطه بگیرد، این تصمیم منطبق بر اولویتها و منافع کشور استرالیا خواهد بود.
افزون بر آن، وزیر دفاع استرالیا با مارک اسپر، همتای آمریکایی خود در رابطه با استقرار موشکهای آمریکا در خاک استرالیا نیز گفتوگو کرده است. وزیر دفاع استرالیا در این رابطه نیز حاضر به دادن پاسخی روشن به پرسش خبرنگاران نشده است.
این در حالی است که ماریس پین، وزیر امور خارجه استرالیا به شراکت راهبری و همکاری اقتصادی خوب این کشور با چین اشاره کرده و تاکید کرده است که ادامه مناسبات خوب استرالیا با چین، یکی از محورهای اصلی سیاست خارجی استرالیا به حساب میآید.
مایک پمپئو، از استرالیا خواسته است تا نقش فعالتری در آسیا و از آن جمله در جنگ سوریه، استقرار صلح در افغانستان و همچنین تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس برعهده گیرد.