صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۸ دلو ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روزنامه جاپانی: جاپان در ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز مشارکت نمی‌کند

روزنامه جاپانی:  جاپان در ائتلاف دریایی آمریکا در تنگه هرمز مشارکت نمی‌کند

روزنامه مانیچی جاپان میگوید دولت جاپان تصمیم گرفته در ائتلاف دریایی به رهبری آمریکا در تنگه هرمز مشارکت نکند.
این روزنامه به نقل از منابع خود در دولت جاپان گفته است جاپان ناوهای جنگی خود را برای مراقبت از کشتیهای تجاری به تنگه هرمز نخواهد فرستاد.
یک مقام ارشد دولت جاپان به خبرگزاری رویترز گفته است که این کشور اوضاع را "زیرنظر دارد" و با آمریکا و سایر کشورها در این زمینه "همکاری نزدیکی" دارد.
دولت جاپان در عین حال امکان اعزام ناوهای گشتزنی به منطقه را مطرح کرده است که در مناطق دورتر از تنگه هرمز حضور خواهند داشت.
آمریکا از متحدان خود خواسته است تا به این ائتلاف دریایی ملحق شوند اما شک و تردیدهایی از سوی این کشورها برای پیوستن به آن وجود دارد. محافظت از کشتی های تجاری در تنگه هرمز از زمان تشدید تنشها در خلیج فارس و توقیف نفتکش بریتانیایی توسط سپاه پاسداران مطرح شد.
آلمان به طور رسمی گفته است در این ائتلاف شرکت نخواهد کرد. آلمان گفته است خواهان پرهیز از تشدید تنشها است و قائل به امکان حل تنشها از طریق نظامی نیست.
تاکشی ایوایا، وزیر دفاع جاپان پیشتر گفته بود که این کشور در حال "بررسی پاسخ خود به آمریکا است." دونالد ترامپ، رئیسجمهوری آمریکا گفته است کشورهای مانند جاپان، خود باید از نفتکشهایشان محافظت کنند.
روزنامه مانیچی گفته است دلیل نیپوستن جاپان به ائتلاف آمریکا، روابط "به طور سنتی دوستانه" میان جاپان و ایران بوده است. یک منبع وزارت امور خارجه جاپان به این روزنامه گفته است مهمترین نکته برای جاپان این است که اطمینان خاطر حاصل کند که جریان انتقال نفت به جاپان قطع نخواهد شد. این منبع گفته است "اعزام شناورهای جنگی جاپان، باعث کاهش تنشها در منطقه نخواهد شد بلکه به طور بالقوه میتواند باعث تشدید آن شود."
بیش از ۸۰ درصد از نفت وارداتی جاپان از این منطقه صادر میشود. این کشور چهارمین کشور واردکننده نفت در دنیا است.