صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

سه شنبه ۸ دلو ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

سخنگوی وزارت خارجه ایران: آمریکایی‌ها پیشنهاد ما را رد کردند

سخنگوی وزارت خارجه ایران: آمریکایی‌ها پیشنهاد ما را رد کردند

عباس موسوی در جمع خبرنگاران اعلام کرد که آمریکا پیشنهاد ایران مبنی بر امضای زودهنگام پروتکل الحاقی در ازای کم کردن تحریمها را نپذیرفته است. او به پرسشهای دیگر خبرنگاران در باره تنش با آمریکا و اروپا پاسخ داد.
روز دوشنبه، هفتم اسد (۲۹ جولای) سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در جمع خبرنگاران به موضوعات گوناگونی پرداخت. او در رابطه با تلاشهای محمد جواد ظریف برای حل تنش با ایالات متحده گفت: «هفته پر ترافیکی را پشت سر گذاشتهایم و این روند دیپلماتیک ادامه خواهد داشت. ما از نظر دیپلماسی در شرایط خاص و تعیین کنندهای قرار داریم.»
موسوی در این راستا به سفرهای وزیر امور خارجه ایران به نیویورک، آمریکای لاتین و سنگال و همچنین دیدار وزیر امور خارجه عمان و نخست وزیر عراق با مقامات ایران اشاره کرد و افزود که در هفته جاری نیز برخی از مقامات هند و چین به تهران خواهند رفت.
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در رابطه با خبر پیشنهاد ظریف به آمریکا که در رسانهها به عنوان گامی برای مذاکره عنوان شده بود گفت: «من تایید میکنم که چنین پیشنهادی مطرح شده است.»
رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی گفته بود که ایران حاضر است در برابر رفع تحریمهای آمریکا پروتکل الحاقی را زودتر، یعنی در سال جاری به جای ۲۰۲۳ بپذیرد.
موسوی در این راستا گفت: «طی مدت اخیر آمریکاییها تلاش کردهاند که از خود چهرهای نشان دهند که به دنبال گفتوگو و توافق است و از ایران یک چهره جنجالی که به دنبال گفتوگو نیست و خراب کننده است.»
او در ادامه تاکید کرد که اظهارات واشنگتن در مورد مذاکره "بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و آنها در پیشنهادات خود جدی نیستند".