صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

یکشنبه ۲۴ قوس ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

هشدار بریتانیا: ایران به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد

هشدار بریتانیا: ایران به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد

دولت بریتانیا گفت، اگر ایران میخواهد به عضوی مسئولیتپذیر از جامعه جهانی تبدیل شود باید به قوانین بینالمللی احترام بگذارد و نفتکش بریتانیایی را آزاد کند. همزمان ناو جنگی بریتانیایی "دانکن" وارد خلیج فارس شد.
روز دوشنبه، هفتم اسد (۲۹ جولای) دومینیک راب، وزیر امور خارجه بریتانیا در گفتوگو با شبکه خبری اسکای از جمهوری اسلامی خواست، کشتی بریتانیایی را هر چه زودتر آزاد کند. به گفته راب، این اقدام نشان خواهد داد که ایران به قوانین بینالمللی احترام میگذارد و عضوی مسئولیتپذیر از جامعه جهانی است. وزیر امور خارجه بریتانیا در مصاحبه دیگری ایده مبادله نفتکش توقیفشده ایرانی توسط بریتانیا را با نفتکش بریتانیایی که توسط سپاه پاسداران توقیف شده رد کرد.
او گفت: «هیچ تعویضی در کار نخواهد بود. اینجا مسئله داد و ستد کالا مطرح نیست. بحث بر سر احترام به قوانین بینالمللی و سیستم قانونی بینالمللی است و این چیزی است که ما بر آن اصرار داریم.»
پیشتر حسن روحانی به طور تلویحی آمادگی ایران برای مبادله نفتکش استینا ایمپرو با نفتکش توقیفشده ایرانی را اعلام کرده و گفته بود اگر "برخی کشورهای اروپایی از اقدامات خلاف خود از جمله آنچه در جبلالطارق انجام دادند دست بردارند، پاسخ متناسبی نیز از ایران دریافت خواهند کرد".
روز دوشنبه خبرگزاری فرانسه به نقل از وزارت دفاع بریتانیا گزارش داد که ناوشکن اچ.ام.اس دانکن وارد خلیج فارس شده است. این ناو به ناو بریتانیایی اچ.ام.مونتروز که از مدتها پیش در خلیج فارس حضور دارد پیوسته است.
اواخر ماه اگست ناو دیگری با نام اچ .ام. کنت جایگزین اچ.ام.مونتروز خواهد شد.