صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

نفتکش خارجی به دلیل نقص فنی به آب‌های ایران منتقل شده است

نفتکش خارجی به دلیل نقص فنی به آب‌های ایران  منتقل شده است

به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، یک نفتکش خارجی در آبهای خلیج فارس دچار نقص فنی شده و پس از درخواست کمک به سوی سواحل ایران هدایت شده است. یک مقام آمریکایی ظن دست داشتن ایران در ناپدید شدن این نفتکش را مطرح کرده بود.
پس از انتشار خبرهایی درباره مفقود شدن یک نفتکش خارجی در آبهای خلیج فارس، سخنگوی وزارت خارجه ایران اعلام کرد که این نفتکش به دلیل نقص فنی به سواحل ایران هدایت شده است.
عباس موسوی روز سهشنبه ۲۵ سرطان (۱۶ جولای) به خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفت: «یک نفتکش خارجی به دلیل نقص فنی در خلیج فارس دچار مشکل شد که طبق مقررات بینالمللی نیروهای ایرانی پس از دریافت درخواست کمک به سوی آن رفته و توسط یدککش به سمت آبهای ایران کشیده شده تا تعمیرات لازم روی آن صورت پذیرد.»
یک مقام دفاعی آمریکایی روز سه شنبه پیش از اظهارات سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته بودند، این سوءظن وجود دارد که ایران در ناپدید شدن نفتکش مزبور دست داشته بوده باشد.
طبق گفته این مقام آمریکایی، نفتکش مزبور در نزدیکی قشم که محل استقرار یکی از پایگاههای سپاه پاسداران است، بوده است. او اضافه کرده بود که با گذشت زمان و عدم برقراری تماس، نگرانی از وضعیت این نفتکش افزایش یافته است.
این نفتکش کوچک با توانایی حمل هزار و ۹۰۰ تن محموله، دو روز پیش در حال عبور از تنگه هرمز بوده است. آسوشیتدپرس گزارش داده بود که طبق اطلاعات ردیابی کشتیها، نفتکش مزبور متعلق به امارات متحده عربی بوده که پس از ورود به آبهای متعلق به ایران ارسال سیگنالهایش متوقف و دستگاه ردیاب آن خاموش شده است. طبق این گزارش، نفتکش مزبور به اسم "ام تی ریاح" در امارات به ثبت رسیده و با پرچم کشور پاناما در حال حرکت بوده، اما از شامگاه شنبه گذشته تاکنون اطلاعاتی در مورد مکان آن در دسترس نیست.