صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

مجلس نمایندگان در قطعنامه‌ای اظهارات «نژادپرستانه» ترامپ را محکوم کرد

مجلس نمایندگان در قطعنامه‌ای اظهارات  «نژادپرستانه» ترامپ را محکوم کرد

در پی حملات تند رئیس جمهور آمریکا به چهار نماینده زن کنگره، مجلس نمایندگان آمریکا طی یک رای گیری نمادین اظهارات "نژادپرستانه" دونالد ترامپ را محکوم کرده است.
این قطعنامه "اظهارات نژادپرستانه ای که به ترس و نفرت از آمریکایی های تازه و رنگین پوستان وجهه ای رسمی می بخشد را محکوم می کند."
این قطعنامه با ۲۴۰ رای در مقابل ۱۸۷ رای در مجلس نمایندگان که اکثریت آن در اختیار دمکرات هاست تصویب شد.
آقای ترامپ با دفاع از اظهارات اخیر خود گفته است که "من حتی یک استخوان نژادپرستانه در بدنم ندارم!"
کلیه نمایندگان دموکرات این مجلس، ۴ نماینده جمهوری خواه و جاستین اماش نماینده مستقل که قبلا جمهوری خواه بود به این قطعنامه رای مثبت دادند.
مجلس نمایندگان پیش از این رای گیری صحنه مجادله ای داغ بود. جان لوئیس نماینده پیشکسوت دمکرات گفت که "در بالاترین سطح دولت، نباید جایی برای نژادپرستی وجود داشته باشد"، و در مقابل دن میوزر نماینده جمهوری خواه این ادعاها را "افترایی مسخره" توصیف کرد.
دونالد ترامپ در روزهای اخیر گفته است که این چهار نماینده که جملگی شهروند آمریکا هستند "می توانند آمریکا را ترک کنند."
نانسی پلوسی رئیس دمکرات مجلس نمایندگان گفت که اظهارات رئیس جمهور "زننده و شرم آور است."
در این قطعنامه آمده است که مهاجرت "در همه مراحل تاریخ آمریکا تعیین کننده بوده" و می افزاید که "همه آمریکایی ها، به جز اعقاب بومیان این کشور و آفریقایی-آمریکایی هایی که به بردگی کشیده شدند، مهاجرند یا بازماندگان مهاجران هستند."
این قطعنامه اشاره می کند که میهن پرستی نه با نژاد یا قومیت "بلکه عمق اعتقاد به آرمان های قانون اساسی دایر بر برابری، آزادی، جهان شمولی و دمکراسی" تعریف می شود.