صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

محمدجواد ظریف: آمریکا با آتش بازی می‌کند

محمدجواد ظریف:  آمریکا با آتش بازی می‌کند

سازمان ملل از محدودیتهایی که آمریکا برای سفر وزیر امور خارجه ایران به نیویورک تعیین کرده، ابراز نگرانی کرده است. در این بین، ظریف در گفتوگویی با شبکه خبری "سیبیاس" رویکرد آمریکا در منطقه را "بازی با آتش خوانده" است.
فرهان حق، سخنگوی سازمان ملل متحد روز دوشنبه ۲۴ سرطان (۱۵ جولای) از محدودیتهایی که دولت آمریکا برای تردد محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران تعیین کرده، ابراز نگرانی کرد.
خبرگزاری آلمان (dpa ) روز سهشنبه ۱۶ جولای با انتشار گزارشی از نیویورک به نگرانیهای سازمان ملل از برقراری این محدودیتها خبر داده است.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (ECOSOC ) به نیویورک سفر کرده است. محدودیتهای تعیین شده از همان بدو ورود ظریف به نیویورک (یکشنبه ۱۴ جولای) اجرایی شده است.
بر اساس اخباری که از سوی خبرگزاریها منتشر شده است، محمد جواد ظریف تنها از حق تردد در یک محدوده کوچک برخوردار است. به این ترتیب، او تنها میتواند در محدوده مقر سازمان ملل متحد، محل اقامت سفیر ایران در سازمان ملل و همچنین دفتر نمایندگی ایران در نیویورک تردد داشته باشد. رفت و آمد به فرودگاه جان افکندی، تنها استثنایی است که در این محدودیتها پیشبینی شده است.
مقامات آمریکا اعلام کردهاند که دلیلی برای رفت و آمد آزادانه دیپلماتهای جمهوری اسلامی در اطراف نیویورک نمیبینند و هدف از سفر ظریف به این کشور را صرفا شرکت در نشست یاد شده میدانند.
فرهان حق گفته است که در این رابطه، سازمان ملل با مسئولان دولت آمریکا در تماس است. خبرگزاری آلمان از تشدید تنش بین ایران و آمریکا ظرف هفتههای گذشته خبر داده است.