صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

جمعه ۱ قوس ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

روسیه اجساد ملوانان سانحه زیردریایی اتمی را به خاک سپرد

روسیه اجساد ملوانان سانحه زیردریایی اتمی را به خاک سپرد

اجساد چهارده افسر ارشد نیروی دریایی روسیه که هفته گذشته بر اثر آتش سوزی در یک زیردریایی اتمی این کشور جان باختند روز شنبه به خاک سپرده شد. این در حالی است که جزئیات مأموریت آنها و چگونگی این سانحه هنوز فاش نشده است.
اجساد این ۱۴ ملوان زبده در گورستان سرافیمسکویه در شهر سنت پترزبورگ و تحت تدابیر شدید امنیتی دفن شد.
برای همه آنها مراسم خاکسپاری همراه با تشریفات و ادای احترام نظامی برگزار شد و چهار نفر از آنان که همگی کاپیتان بودند هم بالاترین مدال شجاعت که "قهرمان فدراسیون روسیه" نام دارد دریافت کردند.
کرملین هنوز جزئیات مأموریتی که در خلال آن این سانحه روی داد را فاش نکرده است.  حتی نام زیردریایی آسیب دیده هم هنوز رسما اعلام نشده است؛ چرا که کرملین آن را بخشی از اسرار فوق سری نظامی خوانده است.
مسکو گفته این چهارده نفر پس از آتشسوزی با رشادت مانع از سرایت حریق به بخش موتور اتمی زیردریایی شدند و بر اثر استنشاق دود سمی در بخش باتری خفه شدند.
آن طور که گزارش شده تلاش برای مخفی نگه داشتن اسرار مربوط به این سانحه تا حدی است که روز شنبه (6 جولای) دروازههای گورستان محل دفن را مأموران بسته کرده بودند و یکی از مقامهای روسی هم به خبرگزاری فرانسه گفته هویت حاضران در مراسم خاکسپاری هم محرمانه بوده است.
روز پنجشنبه گذشته نیروی دریایی روسیه اعلام کرد نقص باتری علت آتشسوزی در این زیردریایی اتمی بوده است.