صاحب امتیاز: محمد رضا هویدا

مدیر مسوول: محمد هدایت

سر دبیر: حفیظ الله زکی

دوشنبه ۲۵ قوس ۱۳۹۸

دانلود صفحات امروز روزنامه: 1 2 3 4 5 6 7 8

به سوی دفاتر شرکت‌های نفتی بین‌المللی در عراق موشک پرتاب شد

به سوی دفاتر شرکت‌های نفتی بین‌المللی در عراق  موشک پرتاب شد

قرارداد نفتی با یکی از مدیران ارشد شرکت اکسون موبیل (راست) - عراق با همکاری با شرکتهای خارجی به جدیت در پی افزایش تولید نفت بوده است
دفاتر شرکتهای نفتی بینالمللی در عراق هدف موشکپرانی قرار گرفته و ارتش عراق گفته است با عاملان چنین حملاتی برخورد خواهد شد.
صبح روز چهارشنبه، ٢٩ جوزا (١٩ جون)، پلیس عراق گزارش کرد که یک موشک در محوطه مجتمع اداری-مسکونی برجسیا در بصره که دفاتر شماری از شرکتهای نفتی بینالمللی در آن قرار دارد منفجر شد و خساراتی به بار آورد. در اثر انفجار موشک، دو کارگر عراقی هم زخمی شدهاند.
این ساختمان در غرب بصره واقع شده و دفاتر محلی شماری از شرکتهای نفتی بزرگ از جمله اکسون موبیل، شل و انی ایتالیا در آن واقع شده است.
بعضی از کارکنان محلی گفتهاند که صدای سه انفجار را شنیدند اما پلیس تا کنون اصابت یک موشک را تایید کرده است.
منابع پلیس موشک پرتاب شده را از نوع کاتیوشا، که نوعی موشک برد کوتاه است گزارش کرده و گفتهاند که موشک در فاصله حدود یکصد متری بخشی از این مجتمع منفجر شد که دفتر اصلی و ساختمانهای مسکونی کارکنان شرکت آمریکایی اکسون موبیل در آن واقع است.
نزدیکی ساختمان سفارت اصابت کرد
مجتمع برجسیا در نزدیکی حوزه نفتی زبیر واقع شده که شرکت ایتالیایی انی استخراج نفت از آن را در دست دارد.
به گفته یک منبع امنیتی، شرکت اکسون در نظر دارد فورا حدود بیست کارمند غیر بومی خود را از بصره خارج کند. ساعاتی پس از این موشکپرانی، ستاد فرماندهی مشترک نیروهای عراقی امروز با صدور بیانیهای گفت که اقدامات بازدارنده لازم را علیه عاملان و آمران حملات اخیر صرت خواهد داد. این ستاد از تمام نهادهای اطلاعاتی خواسته است تا برای شناسایی عاملان اینگونه حملات اقدم کنند. موشکپرانی به سوی دفاتر شرکتهای نفتی در بصره در حالی گزارش میشود که در هفتههای اخیر، انتقال نفت از منطقه خلیج فارس و دریای عمان دستخوش ناامنی بوده است.